Wpis z mikrobloga

Mam pytanie z zakresu #biologia mianowicie pod pojęciem rasy rozumiemy dostatecznie liczną grupę organizmów w obrębie jednego gatunku, zdolna do rozmnażania w warunkach naturalnych, o wspólnym pochodzeniu i wspólnych cechach istotnych dla odróżnienia jej od innych organizmów danego gatunku.

Z drugiej strony ostatnio pojęcie ras człowieka jest negowane, "badania DNA nie wskazują żeby osobne, klasyfikowane gatunki (rasy) istniały w sensie biologicznym pośród ludzi współczesnych".

Jak ma się to w takim razie? Bo przecież u ludzi istnieją różnice wg których możemy je podzielić na rasy, różnimy się wyglądem, miejscem pochodzenia, dostosowaniem do warunków z których pochodzimy (np. skośne oczy albo ciemna skóra). U zwierząt nawet nie musi być aż tak widocznych różnic żeby je sklasyfikować jako oddzielna rasę a u ludzi bardzo istotne różnice już się nie liczą? W dodatku cechy wyróżniające rasę z której pochodzimy przekazywane są wraz z naszymi genami, to nie jest tak, że potomek murzynów urodzony na Grenlandii będzie miał skośne oczy i jasną skórę.

Jednocześnie zdaję sobie sprawę, że podział ras ludzkich na 4 jest zbyt mocno uproszczony.

Będę wdzięczny za wyjaśnienie.

#pytanie #antropologia
z.....k - Mam pytanie z zakresu #biologia mianowicie pod pojęciem rasy rozumiemy dost...

źródło: comment_1668436286JmuUYOrIcHQ3S9L7Fo9DfQ.jpg

Pobierz
  • 7
@zmasowanyatak: Poza gatunkami użytkowymi nie używa się czegoś takiego jak rasa.
Jeżeli zestawisz koło siebie dwa osobniki człowieka to też znajdziesz sporo różnić. Te różnice zmieniają się w zależności od odległości od równika, od biotopu który zamieszkują, od historii populacji i wszystkie cechy na siebie się nakładają. Te cechy nie zmieniają się skokowo tylko na zasadzie gradientu np. od najciemniejszej do najjaśniejszej skóry. Nie da się dlatego określić gdzie kończy się
od najciemniejszej do najjaśniejszej skóry.


@aaadam91: ale przecież nie tylko o kolor skóry chodzi, o kształt czaszek, budowę mięśni, siłę etc. i tu już różnice są przecież wyraźne. Kolor skóry jest tak naprawdę w mojej opinii najmniej istotny w tym wszystkim, patrz- hindusi, niby biali a czarni ( ͡° ͜ʖ ͡°) jak na zdjęciu

Poza gatunkami użytkowymi nie używa się czegoś takiego jak rasa.


@aaadam91: a
z.....k - > od najciemniejszej do najjaśniejszej skóry.

@aaadam91: ale przecież ni...

źródło: comment_1668446319jOmhjD4L8VZCYaNEXym0qp.jpg

Pobierz
@zmasowanyatak:

ale przecież nie tylko o kolor skóry chodzi, o kształt czaszek, budowę mięśni, siłę etc. i tu już różnice są przecież wyraźne. Kolor skóry jest tak naprawdę w mojej opinii najmniej istotny w tym wszystkim, patrz- hindusi, niby biali a czarni ( ͡° ͜ʖ ͡°) jak na zdjęciu


Tak są wyraźne, ale pomiędzy populacjami zamieszkującymi dany obszar. Na przykład ludzie z terenów otwartych mają dłuższe kończyny