Wpis z mikrobloga

szukam opinii eksperta bo nie daje mi jedna rzecz spokoju
załóżmy że jest samochód, który ma DMC 4250 kg (Ale tylko z przyczepą), bez przyczepy ma 3500 kg. Fabrycznie zamontowany jest tachograf, no i teraz dwa pytania:
- jakie prawo jazdy jest potrzebne na takie auto? Jadąc bez przyczepy sama kat. B wystarczy?
- zakładając, że samochód nie wykonuje usług transportowych a korzysta z niego firma produkcyjna do dostarczania towaru do swoich klientów trzeba korzystać z tachografu czy nie?
W obu przypadkach zakładamy, że jedziemy bez przyczepy
#prawojazdy #samochody #motoryzacja #transport #pytaniedoeksperta
  • 3
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@staryalkus: pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t (na przykład samochód osobowy), z wyjątkiem autobusu i motocykla
zespół pojazdów – powyższy pojazd połączony z lekką przyczepą (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg)
Wg mnie możesz prowadzić na kat B, co do tacho się nie wypowiem, bo to #!$%@?
@staryalkus: podepnę się pod pytanie, jak to możliwe jest miec taki zestaw legalnie:
ford tranzit + 3 osiowa przyczepka, a na niej M3 e46 (ok 1500kg) oraz M240i (też ok. 1500kg). Bo widziałem taki zestaw na ostatnim time attack xD
@staryalkus: Bez przyczepy B, z przyczepą B+E lub B z kodem 96. Co do tacho w busach na B to wszedł pakiet mobilności i niedługo zasady mają się zmienić i tachografy będą obowiązkowe. To, że firma prowadzi transport na potrzeby własne, w kwestii konieczności używania tachografu raczej niczego nie zmienia.