Wpis z mikrobloga

@#!$%@?
Uzupełnienie w temacie #ofe #zus
to tak jak pisałem wcześniej z tego co pamiętam minęło już jakieś 1.5 miesiąca od tego jak sprawa przeszła z OFE do zusu. Dostałem ten papier z zusu żeby podać numer konta, złożyłem to w lokalnym zusie bo to najprostsza i najszybszą opcja, poczekalem 2 tygodnie i zadzwoniłem na numer podany na tym kwicie z zusu( zus bialystok bo toon prowadzi moja sprawę) i pod tym numerem babeczka tylko zapytała o osobę która prowadzi moja sprawę i już nawet mnie nie przełalczala tylko zawołała babeczka i dała jej słuchawkę, ta mi powiedziała że w mojej sprawie wszystko gra i dziś albo jutro daje moja sprawę do aprobaty i to jakieś 2-3 tygodnie i powinienem mieć kasę na koncie do końca listopada.

Jest też wątek poboczy w tej sprawie który jak pamiętam ciebie nie dotyczy bo twoi oboje rodzice nie żyja.
ale jakby ktoś kiedyś szukał tematu. To napisze też o tym.
sprawa się tyczy mojej mamy Początkowo myślałem że wszyscy jesteśmy uposażeni do tej kasy, ale nie mama jest jakby traktowana w tej sprawie z urzędu i dostaje tylko ten % który ktoś tam wyliczy a reszta jest dzielona na uposazonych czyli na mnie i siostrę w tym przypadku akurat. No i mama została dalej w OFE ze swoja sprawa i nie ma już żadnego związku ze mną i siostra, aczkolwiek nie wiem czy ja dostanę teraz kasę z tym policzonym % od mamy czy dopiero jak jej sprawę zamkną to będzie wiadomo o co to dokładnie chodzi i czy ona dostanir całe 50% czy jednak mniej.

I przewine też temat w sumie końcówka z OFE czekałem już chwilę na jakąś reakcje z ich strony ale nic nie było zadzwoniłem sobie do nich co tam słychać i babeczka sama stwierdziła że coś to długo moja sprawa leży u kogoś na biurku i stwierdziła że to załatwi wzięła sobie mój numer i już nawet zdążyłem zapomnieć o niej, ale jednak zaraz przed 19 następnego dnia zadzwoniła do mnie ze sprawą została ruszona i za parę dni mogę sobie zadzwonić po dokładną datę wypłaty kasy, czy jakoś tak to było, w każdym pani bardzo miło ruszyła moja sprawę więc jak to czyta to wielkie dzięki :)

No i to tyle w temacie,wwedług mmnie nawet to sprawnie wszystko poszło jak.na ilość procedur i urzędów które tu się uruchamia,ogólnie bez tragedii.PPozdrawiam
  • 20
@acan123: Dzięki za rzeczową wypowiedź, u mnie również wszystko sprawnie poszło, z tym że ja wyrzuciłem list przez przypadek od ZUS gdzie trzeba było podać rachunki do przelewu i listonosz z pełną ,,kiermaną pieniążków,, zaszedł do rodzinnego domu. Teraz w grudniu będę składał po mamusi papiery, choć miała o wiele mniejszy staż pracy to myślę że warto i nie ma co darować tym bardziej że rodziców przed 30 się straciło... No
@#!$%@?: pewnie pewnie ile by nie było warto brać. Z mojej strony jeszcze powiem coś takiego :)
W sumie to miałem wiele kontaktów z tym OFE i z zusem i za każdym razem dało się wyczuć że panuje totalne #!$%@? że strony urzędników, tak Bardzo ich wszystko #!$%@?, że aż są w stanie pomóc zwyklemu człowiekowi :)

Pozdrawiam i powodzenia :)
@mrbarry: z tego co mi wiadomo to nie trzeba, jednak mi zostały po rodziach dodatkowe pieniążki plus inne rzeczy, i zgłosiłem wszystko do Urzędu skarbowego wraz z tymi pieniążkami. Niech się wypowie jeszcze @acan123 dla pewności. Osobiście podchodzę bardzo uważnie pod sprawy podatkowe i jak mówią że nie trzeba to idę i zgłaszam i biorę potwierdzenie z każdej rzeczy z US, bo oni nie dają kopi do niczego. Zrobiłem zdjęcie z
@mrbarry: pieniądze z ZUS i OFE na pewno są opodatkowane. I szczerze to nie wiem czy trzeba je zgłaszać na moje oko nie, ale wiadomo że to jest polska.

Byłem w skarbówce Jeszce w wakacje z siostrą orientacyjne dowiedzieć się co mamy zgłosić po tym spadku, wywiązała się dyskusja co zrobić z tym tematem OFE czy zgłaszać to czy nie, tzn moja siostra zapytała, ja mojej siostrze odpowiedziałem wam że jak
@acan123:

U mnie sprawę prowadziło Nationale Nederlande, OFE mi już wypłaciło tysiąc zł i moje pytanie brzmi, czy ja muszę coś jednak dalej robić w kierunku bo z tego co mi mówili to oni wszystko wysyłają do ZUS i ja tylko czekam na przelew. Ogólnie jestem mega ciekawy ile tego będzie ale nie mogę nigdzie się tego dowiedzieć. Dzwoniąc do ZUS tez mi powiedzieli, ze to NN wszystko ogarnia.
@ZenonMastalerz723: musiałbyś złożyć pismo z prośbą o informację ile środków było zgromadzonych w OFE i to pismo złożyć do OFE, ale nie wiem czy oni wtedy wyślą informacje ile jest w OFE i ZUS czy wyślą informacje tylko ile jest w OFE, jak Chcesz wiedzieć wcześniej to możesz się w to bawić, ale ja uznałem że to bez sensu.

Jakiś miesiąc po otrzymaniu kasy z OFE, w moim przypadku 5.5 tys
@acan123:

Dzięki za info, maja na to niby „3 miesiące” ale z tego co mi mówili w NN to szybciej się to odbywa o wiele bo za dużo takich spraw nie maja. No wiec czekamy, zawsze to jakieś pieniądze i nie odpuszczać im tego. U mnie z ofe tylko 1 tys bo ojciec wszystko chciał do zusu niż tam trzymać.
@ZenonMastalerz723: dokładnie jest jak mówisz mi teoretycznie 3 miesiące mija pod koniec grudnia, ale jakieś 2.5 tygodnia temu dzwoniłem do zusu jak się sprawy mają (jak dostaniesz papier z prośbą o nr konta, to będzie kontakt do osoby w ZUS która prowadzi twoja sprawę) i babeczka powiedziała że do końca listopada maja wysłać kase bo wszystko jest ok.
Więc czekam do końca listopada jak nie będzie hajsu to dzwonie pytać co
@ZenonMastalerz723: to dziwne według mnie.
Raczej ofe nie ma prawa przekazywać twoich danych takich jak nr konta, ale mogę się mylić.
U mnie ofe było w PZU i oni numeru konta nie przekazali.

Ale jeśli jest tak ja mówią i przekazali twój nr konta do ZUS, to twoja sprawa powinna przyspieszyć o 2-4tygodnie.

Szczerze to ja jednak w to nie wierze i jednak czekałbym na pismo z zusu :)
@acan123:wiesz co, NN i ZUS jednak mi dali taka sama odpowiedz, ze to oni wszystko składają tam

Taka odpowiedz dostałem:

W pierwszej kolejności kontaktuje się Pan z OFE, do którego należała zmarła osoba. Tam rozpoczyna się cała procedura podziału środków, na podstawie wskazanych osób uposażonych.
Po wypłacie środków, OFE przekazuje do ZUS całą dokumentację w ciągu 14 dni. My wypłacamy środki z subkonta na tej samej zasadzie co OFE w ciągu
@ZenonMastalerz723: no tak dostałeś taka odpowiedź jak kazdy i nic o tym jak zus przekażę Ci pieniądze :) poinformowali cię o tym co ja powiedziałem, a nawet mniej :)

Że przekazują cała dokumentację to w ich rozumieniu papiery, które wskazują na to że ty jesteś uposazony a nie właśnie twój numer konta, może NN działa inaczej, ale ty usłyszałes dokładnie to samo co ja, tyle że ja też zapytałem jeszcze w
@ZenonMastalerz723: do usług z tego co wiem w OFE nie za bardzo chcą mówić co i jak robi zus, bo to po prostu nie ich sprawa i nie ich kompetencje żeby odpowiadać za kogoś, dlatego najprostsza odpowiedzią jest przekazujemy sprawę do ZUS i oni już się wszystkim zajmują.

Jeśli natomiast nie dostaniesz żadnego pisma z ZUS to prawdopodobnie twoja sprawa skończy się jak u @#!$%@? czyli za 3 miesiące przyjdzie Pan