Wpis z mikrobloga

Robię szynki, chleby, nalewki i zaczynam się bawić w sery. Do kompletu brakuje mi zrobienie #wino więc wołam Mirków z tagu #winiarstwo - poratujecie jakimś względnie prostym, sprawdzonym przepisem dla nowicjusza? Trochę w złym momencie się za to wziąłem, bo teraz ciężko o jakieś fajne, sezonowe owoce ( ͡° ʖ̯ ͡°) ale w wypoku jak zawsze nadzieja :D
  • 10
@depeszowiec: Ciężko sugerować "zrób to i to". Daj znać czy masz dojście do jakichś owoców za darmo, albo za pół ceny.
Ostatecznie wino zrobisz ze wszystkiego co daje sok. A jak i nie daje to są jeszcze "wina zimowe" (inna sprawa to pijaność). W każdym bądź razie napisz czy masz coś pod ręką.
@firstlo: Szwagier kiedyś robił cydr, muszę go podpytać i skonfrontować to z tym, co polecają wykopki :D Niemniej pomysł bardzo fajny z tym cydrem, czemu by nie spróbować. Skoro te rady są według Ciebie złe to co polecasz?

@posso: No właśnie jedynie te jabłka by wchodziły w grę. Ale nie oznacza to, że nie jestem w stanie zaryzykować i nieco wydać kasy na jakieś owoce - ważne, bym miał z
@depeszowiec: To najlepsza opcja na start sok NFC - nie umordujesz się z wyciskaniem owoców.
Inwestycja startowa pojemnik (gąsior albo wiadro) rurka, drożdże i odżywka i już można działać.
Nastawiasz, odczekasz, klarujesz i można pić. Jak złapiesz bakcyla to w międzyczasie siła rzeczy będziesz czytał i łapał co i jak.

Ps. Nie nastawiaj się, że za pierwszym razem wyjdzie ambrozja. Ale zdobione własnoręcznie i tak sprawi dużo radości

Ps2. Ogarnij filmiki
dobry start w przygodę!


@depeszowiec: Szerokości, przyczepności ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jakbyś miał jakieś pytania to pisz śmiało. Wielkim ekspertem nie jestem (ledwie kilka lat robienia nastawów), ale w miarę możliwości podpowiem. Poza tym na tagu jest kilku bardzo rzeczowych Mirków.