Wpis z mikrobloga

#pcmasterrace #wybuchajacypecet #intel

Kontynuacja tematu : https://www.wykop.pl/wpis/68532653/pcmasterrace-wybuchajacypecet-intel-kontynuacja-te/

Po szeroko zakrojonych testach, z ustawienia non OC, power limit 270W + mały undervolting offset-0,030Vdziała, zachęcony filmem Proline gdzie dla 13900k zrobili offset na -0,080V zwiększyłem swój offset do -0,050V i wyniki są ciekawe.

Na wstępie powiem, że nie będę podawać temperatur bo warunku testu są znacznie inne niż poprzednie. Po pierwsze test był robiony na ciepły PC po jego używaniu nie na zimnym a po drugie i krytyczne w pokoju mam o dobre 4C więcej niż poprzednio. Więc nie mam żadnej ciągłości jeśli chodzi o warunki testowe.

Jednak jeśli chodzi o wyniki Cinebench R 23 to wygląda tak:

1. non OC, PW 270w, offset -0,050v
- multi: 38303
-single: 2139

Porównując z innymi wynikami wygląda to tak:
2.non oc, pw270W, offset -0,030v było odpowiednio: 37939 i 2124,

3.enhantmen multi core performance OFF, szyba BCLK 103,5 , 275W bez offsetu było 37625 i 2228 - tutaj wyjaśnienie wysokiego wyniku single core - szyna 103,5 to domyślne OC, gdzieki temu rdzeń taktuje do 6ghz. Jak robiłem te testy nie byłem jeszcze świadomy, że tak to jest poustawiane, potem ustawiłem szyna na standardowe 100

4. Ustawienia fabryczne, czyli OC enhantmen multi core performance ON i BCLK 103,5 + bez limitu mocy: 38064 i 2184.

Jak widzimy wykonując undervolting (i power limit częściowo tez jesli chodzi o syntetyki a nie o gry) ograniczmy temperaturę a przez to utrzymujemy boost, przez co rośnie nam wydajność!.
Powtarzam raz jeszcze intel 13gen są bardzo skrzywdzone tym jak dostają wysokie napięcia do działa.

Plan na przyszłość, upewnić się, że -0,050V będzie stabilne w grach i nie wpłynie na działanie gier (np. jakiś przycinki czy coś). Po drugie musze pogrzebać w bios, bo powinny być jakies ustawienia do schematu działania napięć. W asrocku to miałem nazwane power line czy coś, było kilka poziomów jak agresywnie są podawane napięcia na CPU. Jak to znajde to może też tym się pobawie. Choć nie wiem czy nie mosiałbym najpierw wyzorwać offset. Ale to zobaczę. Piszę o tym, bo mimo takiego offsetu wg hwinfo pik napieciana rdzeniu i tak był spory 1,423v ale to był pik, normalnie to leciało znacznie mniej. Myślę, że ustawiając mniej agresywną linię napięć można by ograniczyć te maksymalne piki, albo robić mocniej offset, ale z offsetem raczej się już bawić nie będę.
  • 1
@Variv: Pierwszy raz w Apex Legends podczas gry miałem mały spadek FPS tak na sekundkę (do pkoło 136 fps). Może to pech a może to za duży offset. Do tej pory na -0.030 miałem fps płaski tak, ze nie sadziłem ze to możliwe w Apexie. Zmieniłem wiec teraz offset na -0.040V tak dla pewność. Nie chciałem się już bawić w jakies -0.045.
Z tego co czytałem -0.040v nie jest dużym offsetem