Wpis z mikrobloga

Siemka,
czy przez kocioł gazowy może przepływać woda o temperaturze 90*C? Nie uszkodzę kotła tym?
I podobnie z pompą ciepła - czy przez nią też mogę pompą obiegową przepompowywać wodę o temperaturze 90*C?
Zawsze mnie to zastanawiało, jednak projektując instalację C.O. u siebie potrzebuję wiedzieć takie informacje.

Z góry dzięki! :)

#woda #ogrzewanie #ogrzewaniegazowe #budownictwo #budowadomu #budowa #pompyciepla #pompaciepla #boiler #zbiornik #lemet #galmet
  • 35
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@MisiekD: co kombinujesz lepiej się przyznaj. Nie od dziś wiadomo że najbardziej optymalne są obiegi grzewcze niskotemperaturowe. Grzanie wody do 90 stopni to marnowanie energii
@kaluka106: Otóż niekoniecznie, przy urządzeniach atmosferycznych najwyższa sprawność uzyskiwana jest przy 85* bo wtedy większość energii ze spalin idzie w temperaturę obiegu wodnego.

Czym innym jest to o czym piszesz ze obiegi niskotemperaturowej nie marnują energii. Istotne jest zachowanie bilansu wkładanej energii do uzyskanych rezultatów. Stad np cop w pompach ciepła czy sprawność w kotłach gazowych.

@MisiekD: w dawnych latach instalacje stalowe projektowano na 85* temperatury zasilania. Obecnie już rzadko,
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@MisiekD: co kombinujesz lepiej się przyznaj. Nie od dziś wiadomo że najbardziej optymalne są obiegi grzewcze niskotemperaturowe. Grzanie wody do 90 stopni to marnowanie energii

@kaluka106: modwenizuję C.O. i buduję schemat.
Chcę temperaturę z węglowego (90°C) przerzucić na układ zamknięty do bufora ciepła i od razu, żeby nie robić kolejnego obiegu i marnować kolejnej pomoy - do wymiennika ciepła płytowego podepnę też kocioł gazowy, wtedy pompa popchnie wodę
w dawnych latach instalacje stalowe projektowano na 85* temperatury zasilania. Obecnie już rzadko, choć nadal temp zasilenia 75* jest stosowana. Podzespoły kotła z powodzeniem wytrzymają 90* ale max temp zasilania z jaką się spotykam to 85* i tego bym się trzymał. Długotrwałe 90 może uszkodzić urządzenie.


@rajman: ale to tylko odnośnie kociołka gazowego?
A z pompą ciepła nie wiesz może?

Skoro taki ogranicznik jest do kociołka gazowego to najwyżej podepnę go
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@MisiekD: zrób bypass na 3 zaworach. Ja bym tak zrobił dla bezpieczeństwa. Wydaje mi się że nic się nie stanie gazowemu, ale zrobił bym bypass w razie wymiany/ awarii czy czegoś tam
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@MisiekD: sorry za jakość ale na telefonie to rysowałem . Grzjees węglem zakrecasz te 2 zawory na niebieskich liniach i odkrecasz na pomarańczowej. Grzjeesz gazem zakrecasz pomarańczowa i odkrecasz te na niebieskich. Niech hydraulik się wypowie bo ja jestem elektrykiem z wykształcenia a hydraulikiem z zamiłowania - samoukiem.
Ale w sumie woda płynie tak samo jak prąd.( ͡° ͜ʖ ͡°)
kaluka106 - @MisiekD: sorry za jakość ale na telefonie to rysowałem . Grzjees węglem ...

źródło: comment_1668020247AXyOSodkXll52ZvNFKFMmD.jpg

Pobierz
dlaczego kocioł gazowy też dajesz przez wymiennik, a nie bezpośrednio do bufora?


@mirekwirek: Można by i od razu do bufora tylko wtedy musiałbym dawać też kolejną pompkę, gdybym chciał to zautomatyzować. A tak to teraz założmy: spada temperatura wody w buforze, włącza się kocioł gazowy i pompa, i nabija ciepło. Gdybym dał osobno to musiałbym blokować przepływ zaworami (jedna pompka), żeby woda leciała przez kocioł gazowy, a nie na wymiennik. Ewentualnie
@kaluka106: Dobrze jest :) Znam się trochę i na tym, i na tym ;) Teraz już czaję o co Ci chodzi. Mam to rozwiązanie gdzieś nad głową, ale mam zamiar dosłownie wszystko zautomatyzować, by grzało się samo przy użyciu wbudowanych czujników temperatury. A jak wykryje, że pali się kotłem na węgiel to wyłącza grzałkę, pompę ciepła i gaz ( ͡° ͜ʖ ͡°)
żeby woda leciała przez kocioł gazowy, a nie na wymiennik.


@MisiekD: Ale tego właśnie nie rozumiem.... to co ja mówię, to niewiele zmienia poza tym, że kocioł gazowy i pompa ciepła idą wprost do bufora, a kocioł na węgiel tylko przez wymiennik i też wprost do bufora.

Gdybym dał osobno to musiałbym blokować przepływ zaworami (jedna pompka), żeby woda leciała przez kocioł gazowy, a nie na wymiennik.


Nie, nie musiałbyś...

Wiesz
mirekwirek - > żeby woda leciała przez kocioł gazowy, a nie na wymiennik.

@MisiekD...

źródło: comment_1668024332dnbO6KyrJmAof3fnXHr8Dz.jpg

Pobierz
Ale tego właśnie nie rozumiem.... to co ja mówię, to niewiele zmienia poza tym, że kocioł gazowy i pompa ciepła idą wprost do bufora, a kocioł na węgiel tylko przez wymiennik i też wprost do bufora.


@mirekwirek: no, a czym byś zaciągał tą wodę przez wymiennik, a czym przez kocioł grzewczy? Możesz mi to wyjaśnić? Może nie jarzę Twojego pomysłu za dobrze :)

Ok, czaję diagram. Ale gdzie pompy obiegowe? Jak
@MisiekD: No w moim diagramie dochodzi jedna pompka więcej w układzie bufor wymiennik. Jednak wolałbym dołożyć tą pompkę i mieć jasny i przejrzysty układ, chociażby w diagnozie ew. problemów w przyszłości.

Ale kocioł gazowy i pompa ciepła nie mają i tak swoich pompek? Może kocioł gazowy nie, ale sama pompka to nie duży koszt.

I wyczuwam jeszcze jeden problem. Coś czuję, że do kotła na węgiel będziesz miał sporą średnicę skoro
@mirekwirek: no i masz rację, tak też właśnie zrobię, podepnę to osobno, tym bardziej, że gaz dopiero chcę dołożyć ;) A pompa to w sumie nie tak duży koszt.
Daję na osobną rurę.
Poza tym, z tym układem otwartym i grawitacyjnym przepływem racja. To muszę przemyśleć.