Wpis z mikrobloga

Mirki z #ostrekolo #fixienaszosie trochę się zamotałem w doborze łańcucha do mojego taniego, pierwszego ostrego koła.. dobrałem zębatkę z przodu 46 zębów, z tylu 16 (wspolczynnik 2,87), odległość od osi do osi to 465mm - ile powinna wynosić długość łańcucha a właściwie ilość ogniw? z jakiegoś kalkulatora wyszło mi 106 ogniw, czy możecie mnie sprawdzic?

dzięki!
  • 8
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Roosevelt: a masz haki na tylna oś punktowe czy normalne poziome? Tzn masz ramę torową czy szosową?
Jak poziome to robisz tak jak wyżej napisał @Fitzbroy, do tego na koncu napinasz łańcuch odsuwając oś koła od osi suportu i tyle.
Jak punktowe to tak średnio z eksploatacją ale w zasadzie zasada jak wyżej, da radę dobrać na oko bez liczenia kalkulatorami.
  • Odpowiedz
  • 0
@jos: ciekawi mnie jeszcze kwestia hamowania gdy na torpedo nakręcona jest pojedyncza zębatka - czy ona przy hamowaniu się nie odkręci? przecież to duże siły ida na nią w kierunku odkręcania
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Roosevelt: na pewno chodzi Ci o torpedo, tzn. napęd z hamulecem "bębnowym" w piaście? Czy mówisz po prostu o zębatce nakręconej na gwint osi tylnego koła? Jeśli to drugie to do niej jeszcze dokrecasz kontrę, która ma zabezpieczyć przed odkreceniem.
  • Odpowiedz
  • 0
@jos: nie nie, mam starego rometa z 73 roku i tam stary wolnobieg był nakręcony na piastę felgi - usuwam wolnobieg z zębatkami i wrzucam tam w zamian za to jedna zębatkę, no to rozumiem ze skądś muszę jeszcze kontrę wyczarować bo w zestawie na allegro co widzę to nie ma
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Roosevelt: no to jak się zębatkę nakręca i ma być na ostro to kontra musi być bo inaczej bankowo się odkreci. Niestety nie orientuje sie za dobrze w rowerach z tamtego okresu, które nie są skladakami więc bardziej szczegółowo nie pomogę z kołem.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Roosevelt: @jos: na taką piastę to chyba standardowa kontra torowa nie wchodzi, trzeba kupić kontrę do supportu i najlepiej dodatkowo zakleić dodatkowo jakimś klejem do gwintów
Ale poszukaj info po jakichś forach, albo na grupach fb spytaj
  • Odpowiedz