Wpis z mikrobloga

Z mężem powoli myślimy o upgradzie z mieszkania w bloku na dom. Problemem jest lokalizacja. Obecnie mieszkamy w #krakow gdzie zakup lub budowa domu odpada ze względu na cenę przedsięwzięcia. Jako alternatywa padł pomysł #tarnow albo innego miasta powiatowego w pobliżu Krakowa. Druga opcja to wiochy podkrakowskiego obwarzanka. Oboje pracujemy zdalnie, atrakcje miasta z jakich korzystamy najczęściej to siłowania i knajpy. Czy ma ktoś doświadczenie w przenoszeniu się z dużego miasta do takiego 50k? Czy Polska powiatowa jest w ogóle warta rozważania? Na razie nie mamy bąbelka ale planujemy w przyszłości.

#pracazdalna #pracait #nieruchomosci #dom
  • 60
@chalka_56: Ja mieszkam w mieście ale też kminilem temat i jestem trochę załamany. Dobrze przeanalizować każde miejsce, żeby nie okazało się, że:
- nie masz restauracji i musisz codziennie gotować (pizzeria to nie restauracja)
- nie ma chodnikow czy komunikacji miejskiej - czyli tylko autem jeździsz wszędzie
- masz sąsiadów z dziwną mentalnością
@rosso_corsa: praca zdalna oznacza dla nas, że w domu nie tylko mieszkamy ale też pracujemy. Tak naprawdę fajnie by było aby każde z nas miało własne biuro. Do tego pokój dla dzieciaka (a najlepiej z zapasem - dwa). Więc wychodzi mieszkanie min. 5-pokojowe których po prostu nie ma na rynku. A dodatkowo marzy mi się własna siłka i maliny z krzaka więc dom to będzie upgrade :>
via Wykop Mobilny (Android)
  • 6
@chalka_56: ceny w Tarnowie widzieli? A byliście może kiedyś? Jeśli nie, to polecam się wybrać i zobaczyć jakie tam jest życie - jeśli lubisz czasami wyjść ze znajomymi na miasto to licz się z tym że ostatni autobus to godzina 22.30, pojawiły się bolty ostatnio, ale bez szału, a w przypadku utraty pracy, powodzenia w szukaniu czegokolwiek w Tarnowie - oferty są ale coś ponad minimalna to rzadkość. Do życia z
@chalka_56 jak chcecie mieć dzieci, to chyba kluczową jest kwestia przedszkoli/szkół na miejscu, żeby nie wozić dzieci codziennie. Sporo znajomych moich znajomych skapitulowało po 2-3 latach wożenia dzieci w dwie strony codziennie na linii dom-Krk, i wrócili do bloków. Zamiast wolnego czasu robisz za szofera jaśnie kaszojada ;) Z fartem!
@spyyke: nie chcę być taksówką dla dzieciaka stąd właśnie pomysł miasta powiatowego, które w teorii powinno być samowystarczalne. Natomiast - jakby nie patrzeć - miasta te przeżywają totalny exodus ludności.

W drugą stronę z kolei wiele osób przenosi się pod miasta wojewódzkie. Może za kilka lat to w wieliczkach i skawinach będą najlepsze szkoły bo tam osiądzie klasa średnia.

Na tą chwilę chcemy pojeździć po okolicy, popatrzyć jak żyją ludzie w
@chalka_56: jeżeli bierzesz pod uwagę Tarnów ewentualnie pow. Tarnowski polecam z zapoznaniem się z wydarzeniami które ukształtowały ten teren na przestrzeni ostatnich 30 lat oraz kto zamieszkuje tamte tereny( ͡° ͜ʖ ͡°). Osobiście nie zdecydowałbym się na te okolice. Ktoś już wspomniał Brzesko tam będzie zdecydowanie bardziej zdrowa atmosfera. Odczucia zupełnie subiektywne ( ͡° ͜ʖ ͡°)
jeżeli bierzesz pod uwagę Tarnów ewentualnie pow. Tarnowski polecam z zapoznaniem się z wydarzeniami które ukształtowały ten teren na przestrzeni ostatnich 30 lat oraz kto zamieszkuje tamte tereny


@Raii: możesz rozwinąć temat? chodzi o władze powiatowe czy patologie na wsi?
@onionspirit: @Helix: nie mogę rozwinąć tematu czy mówię dobrze o powiecie czy też nie. Można wywnioskować wpisując w wyszukiwarkę opinie tam będą zalety i wady. Nawet na tym portalu ktoś kiedyś poruszał ten temat.
@Raii: > kto zamieszkuje tamte tereny

@Raii: kto niby? Na pobliżu rynku w TRN jest trochę Romów i tyle - jeśli ktoś ma uprzedzenia, to może omijać ten fragment.
Beton PIS'u ? - jak w całej Małopolsce. Kibice i chuligani? - tylko na blokowiskach 20 lat temu, obecnie został plankton /w Brzesku było jeszcze gorzej/.
Mieszkańcy wiosek z okolic? - tak jest dokładnie w każdym mieście.
@chalka_56: znajomy się przeprowadził do Przebieczan koło Wieliczki. Bardzo sobie chwali, bardzo fajnie skomunikowane miejsce i bardzo fajne krajobrazowo. Wzdłuż "starej 4". Pracuje na Prokocimiu, ma 15min drogi samochodem do pracy, nawet jak jest większy ruch to jest okej. Mocno zakorkowany dojazd jest w zasadzie głównie w niedzielę wieczorem jak ludzie zjeżdżają się do miasta, czasami w poniedziałek rano jak jest po dłuższym weekendzie i jak autostrada stoi co akurat jest
@chalka_56: Jak wytypujecie sobie kilka miejscowości to warto w ramach rozrywki wziąć sobie np od czwartku do soboty AirBnb w tej miejscowości. Zobaczycie normalny dzień jak funkcjonuje - piątek i piątkową noc + weekend. AirBnb teraz jest chyba wszędzie dostępne a na wsi to będzie koszt pewnie 100zł za noc.

Ja, gdybym szukał czegoś dla siebie to bym leciał w południe od granicy czyli tam mniej więcej Libertowa w dół aż
@chalka_56: Tez rozważałem wyprowadzkę z dużego miasta (Wawa) i po analizie porzuciłem pomysł:
- mamy 2 dzieci, jedno niemowlę a drugie wiem przedszkolny (przedszkole pod nosem). Po wyprowadzce tak czy siak trzeba by było podwzozic do przedszkola a później szkoły.
- lekarz, wizyty domowe lekarza dla dzieci, nocne przychodnie - w dużym mieście nie ma z tym problemów
- zajęcia pozalekcyjne dla córki - basen, judo czy tance, wszystko w zasięgu
@chalka_56: Ja wykonałem dokładnie taki ruch na północną stronę Krakowa i uważam to za świetną decyzję.
Bliźniak 120m w cenie mieszkania 50m w Krakowie (i nie mówimy tu o centrum oczywiście, rok 2020). W pobliżu wszystkie sklepy, dojazd do autostrady 10 minut a tak to cisza, spokój, rzeczka i pola. Jak znajomi jadą z nowej huty na miasto to potrafię dojechać tam szybciej od siebie. Autobus jest więc nie ma totalnego