Wpis z mikrobloga

Czołem Mirki. Chciałbym sterować roletami zewnętrznymi podtynkowymi za pomocą sieci Zigbee (no chyba że pozostaje mi jedynie WIFI). Rolety sterowane są radiowo za pomocą pilota. Elektryk zostawił mi jednak puszki, bym mógł sterować za pomocą przełącznika dzwonkowego/monostabilnego i tak też zrobiłem, włożyłem włącznik mechaniczny odbijający. W puszcze wygląda to tak, że kabel LIVE z mostka "wchodzi w tynk" i leci widocznie do mechanizmu rolet, kabel N tak samo. Natomiast dodatkowo mam dwa kable (biały i czarny) o widocznie małym natężeniu, które z tynku wychodzą i to one są włożone do przełącznika dzwonkowego/monostabilnego. Kupiłem sobie o to link
bo w opisie jest mowa o wspieraniu przełącznika monostabilnego. Ale chciałbym się najpierw zorientować jak ten przełącznik podpiąć i czy w ogóle się da.
Moje rozumowanie jest takie, ale mam wątpliwości:

Potrzebuję ten przełącznik zasilić.
Więc podpinam do niego (wyprowadzam je dodatkowo z mostka) LIVE IN i N IN, nie podpinam LIVE OUT ani N OUT,
kabel biały i czarny idą z mechanizmu rolet i wchodzą do S1 i S2, a z S1 i S2 wyprowadzam dodatkowy biały i czarny kabel i te idą do wspomnianego włącznika mechanicznego dzwonkowego. Czy moje rozumowanie jest ok? Nie chcę sobie rolet spieprzyć :)

Nie wiedzieć czemu nie mogłem nic znaleźć na necie jak podpiąć :/ W dodatku instrukcja nie mówi o podpięciu do monostabilnego włącznika. Od razu mówię, że z prądem mam mało do czynienia

Dzięki z góry za pomoc

#smarthome #inteligentnydom #smartdom #elektryka #zigbee
patchupdate - Czołem Mirki. Chciałbym sterować roletami zewnętrznymi podtynkowymi za ...

źródło: comment_1667846857zE1AZ4Lb9I4M3kxdcaXdaA.jpg

Pobierz
  • 13
@patchupdate: Mordeczko, trochę chaotycznie piszesz ale wydaje mi się że kupiłeś zły moduł - potrzebujesz typowo "roletowego" a kupiłeś do sterowania włącz/wyłącz. Z rolety zazwyczaj wychodzą trzy przewody - Neutralny, Góra i Dół. Rozumiem że ten twój monostabilny ma dwa klawisze Góra/Dół, tak?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@bartiprog: @Polskiham: właśnie mam Panowie tylko te dwa kable, czarny i biały i wykończeniowiec mi powiedział że do obsługi tych rolet potrzebuję przełącznika dzwonkowego. I przy zastosowaniu takiego obsługa tej rolety to pętla- jazda w górę, stop, jazda w dół, stop. Obiło mi się o uszy że to celowy zabieg sprzedających rolety na pilota by uniemożliwić stosowanie przełączników, ale może to bujda. Fakt że są tylko te dwa kable znowu
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@patchupdate: potrzebujesz modułu jak do sterowania bramą garażową, który zawiera dwa przewody ze sobą (styk bezpotencjałowy). Zwykłe moduły nie zadziałają, bo one na wyjściu podają 230V (o modułach roletowych nie wspominając) - możesz wtedy spalić sterownik w rolecie. A tak w ogóle masz w swojej puszce dociągnięte przewody z 230v do zasilania modułu?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Xargo1: tak, są, co do modelu dla bramy garażowej-też myślałem o tym ale są cholernie duże...a nie, wróć, coś mi się dziś więcej małych wyświetliło( ͡° ͜ʖ ͡°)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@patchupdate: nie, bezpotencjałowy oznacza, że przełącznik nie wystawia żadnego potencjału (czyli nie podaje napięcia "od siebie"), a zawiera jedynie dwa styki ze sobą. W tym przełączniku na Twoim zdjęciu z 1 postu jest przełącznik potencjałowy, bo po włączeniu na styku "L out" pojawi się napięcie 230V i nie dasz rady sterować wtedy urządzeniami na np. 12V.