Wpis z mikrobloga

2516 + 1 = 2517

Tytuł: Pierwsze wieki historii Rusi
Autor: Borys Rybakow
Gatunek: historia
Ocena: ★★★★★★★★★★
ISBN: 8306008863
Tłumacz: Andrzej Olejarszuk
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Liczba stron: 200
Na wstępie: książka krótka, na miejscu trudno zdobyć, na necie jest za grosze.

Książka już nie jest drukowana przez PIW. Czy dobrze? Nie wiem, na pewno jest tym typem książki, która zadowala i zawodzi. W szybki sposób opisuje dzieje Rusi od początku wędrówki Słowian oraz ich życia rolniczego, zgrabnie opowiadając przy tym, jak na ziemiach ruskich zakorzeniał się feudalizm i opisuje grupy społeczne, które powstały wskutek przemian w środkowym średniowieczu. Bardzo skupia się na kwestii religii i posiadaczy ziemskich oraz późniejszych stosunkach księstw, które zaczęły się usamodzielniać w rozbiciu dzielnicowym Rusi Kijowskiej i jak potoczyły się ich najbliższe losy. Autor opisywał jaki był książę ruski, kim się otaczał oraz jakich podejmował się działań, by utrzymać się na tronie.

W kwestii rzeczy, które nieco gryzą w oczy to częsta interpretacja dziejów jako "walki klasowej", lecz jeśli przymknie się oko na wywody mające udowodnić, że to walki na linii bojarstwo - chłopstwo determinowały dzieje Rusi, da się czytać na spokojnie. Autor pomija zupełnie Ruryka i Olega traktując ich jako osoby mityczne. Zupełnie ponadto neguje teorię normańską, niewiele z nią polemizuje i uważa, że to od Kijowa wyszła inicjatywa zjednoczenia ziem ruskich. To co mnie bardzo zdziwiło i zawiodło to pominięcie rządów Olgi Mądrej.

Poza tym książka nawet warta przeczytania, przynajmniej pomaga się wczuć w klimat średniowiecznej Europy wschodniej. Z tyłu za opaską ponadto dostałem piękne dwie mapy i jedno drzewo genealogiczne. Więc jeśli kogoś książka nie zadowoli, zawsze pocieszeniem są mapy.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #historiabookmeter
Pobierz
źródło: comment_1667409738hZjBRe74jBEXxwCXLqOb0H.jpg
  • 4