Wpis z mikrobloga

O czym warto pamietać przeprowadzając się? Poinformowałem Skatteetaten i Posten.

Co wartości zrobić zostając właścicielem domu? W sprawie np. śmieci to ja mam skontaktować się z kommuną, czy sami mnie znajdą? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#norwegia
  • 3
Poinformowałem Skatteetaten


@Zashi: Po czasie warto sprawdzić, czy wszyscy (bank, ubezpieczyciel, itd.) uaktualnili Twoje dane. U mnie bank bardzo długo się ociągał. Gdy do nich zadzwoniłem to powiedzieli coś takiego: "Tak, dostaliśmy już dawno twoje nowe dane od skatteetaten, ale nie chciało nam się ich edytować w systemie" ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Zashi: Folleregister trzeba poinformowac skladajac flyttemelding. Potem poczte. Bank i inne takie powinny dostać dane poprzez folkeregisteret, ale z tym roznie bywa. Smieci i woda to oplaty komunalne ktore oplaca wlasciciel domu (znajda cie). W sumie najważniejszy jest prad, zeby podpisac umowe z jakims "tanim" dostawcą.
@Zashi: Flyttemelding jest najwazniejszy. Ewentualnie warto zmienic tablice na skrzynce pocztowej, zeby listonosze Ciebie znalezli (jesli nie mieszkasz w bloku).

Warto rozwazyc czy internet i tv jest wliczone w felleskostnader czy trzeba to organizowac samodzielnie (to rowniez jest zalezne czy bedziesz nalezec do nabolaget).