Wpis z mikrobloga

Rondo - skręt w lewo i zawracanie a lewy kierunkowskaz - POD KĄTEM EGZAMINU

Instruktor mi każe używać lewego kierunkowskazu przy skręcie w lewo i zawracaniu na rondzie. Wiem, że się myli, bo była nawet sprawa w sądzie z tego tytułu i nie jest to konieczne:
https://www.auto-swiat.pl/porady/prawo-jazdy/lewy-kierunkowskaz-na-rondzie-dozwolony-zakazany/xwx7ldf

A jak to wygląda pod względem egzaminu na prawo jazdy? Lepiej używać tego lewego kierunkowskazu żeby się nie czepiali i żeby potem nie trzeba było iść do sądu?

#prawojazdy
  • 29
@aleksc to zależy od egzaminatora, niestety oni mają monopol i jak chcą oblać to obleją, możesz się odwoływać, ale proces jest żmudny i męczący, a wynik i tak losowy. Ja bym przed wjazdem powiedział ze zgodnie z przepisami nie włączam bo dopiero przy zjeździe wlaczam w prawo i jak by mu nie pasowało to byloby to chociaż nagrane.
proces jest żmudny i męczący, a wynik i tak losowy


@Ziutek_Grabaz: Wynik nie jest losowy, o tyle, że dotychczas były dwie takie sprawy (Lublin i Gliwice) i w obu oczywiście skończyło się na tym, że sąd przyznał rację egzaminowanemu, że na rondzie lewego kierunkowskazu się nie daje. Co jest oczywistością, no ale jak widać nie dla każdego. Jeden z wyroków dotarł nawet na poziom NSA, które orzekło podobnie jak wszystkie inne
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@aleksc: zależy jeszcze czy rondo z dwoma pasami czy z jednym. Jak wyjeżdżam na wewnętrzny pas to daję kierunek, bo to w końcu zmiana pasa. Przy zjeździe oczywiście też. Na rondzie z jednym pasem tylko przy zjeździe.
no to moze juz lepiej włączać ten lewy i tyle?


@aleksc: Zdecydowanie nie. Nieliczne ośrodki ruchu drogowego wymagały tego lewego (właśnie m. in. Lublin), ale po tych wyrokach sprzed kilku lat chyba już żaden tego nie wymaga, bo zobaczyły, że była to bzdura i potem zostają skompromitowani przed sądami.
@aleksc: Dlaczego ma się mylić? Kierunkowskazy są po to, żeby inni kierujący wiedzieli co robisz. Włączenie kierunkowskazu na rondzie często bardzo ułatwia innym włączenie się do ruchu. #!$%@?ąc od tego, że jak zmieniasz kierunek ruchu w lewo to i tak trzeba to sygnalizować.

Mimo, że polskie prawo nie ma nic z logiką wspólnego to warto nie tracic zdrowego rozsądku - jeśli może to pomóc uniknąc kolizji - to czemu nie włączać?
Lepiej używać tego lewego kierunkowskazu żeby się nie czepiali i żeby potem nie trzeba było iść do sądu?


@aleksc: to cię obleją za nieprawidłowe używanie kierunkowskazów i co zrobisz? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@aleksc to zapytaj instruktora jak masz używać lewego kierunku gdy rondo ma 5 albo 6 wlotów? Kiedy to jest "skręt w lewo" 3 zjazd czy dopiero 4, a może ostatni? A co jeśli na rondzie na jednej połowie masz jeden zjazd a na drugiej 3? To który będzie w lewo?
Reasumując na rondzie skręcasz wyłącznie w prawo i wtedy to sygnalizujesz
A co w tej sytuacji? Rondo ofiar zbrodni katyńskiej w Warszawie (przed wjazdem jest oznaczenie, że to rondo):

Ze środkowego pasa można skręcić w lewo zgodnie z oznaczeniem na jezdni więc skręcając w lewo jak rozumiem też wjeżdżam na środkowy pas? Czy mam wjechać na prawy jak dalej jadę prosto? I co z kierunkowskazami?
Pobierz
źródło: comment_1667278607EZRhMbLLdbFpPP74uH3nz6.jpg
którym miejscu następuje zmiana kierunku ruchu w lewo?


@TsundereGirl: Na rondzie. ALe raczej skup się na tym, że skoro kierunkowskaz ułatwia ruch - niby dlaczego go nie włączać. Tak samo jeśli chodzenie prawą stroną chodnika ułatwia ruch - po co chodzic lewą?
Kiedy to jest "skręt w lewo" 3 zjazd czy dopiero 4, a może ostatni?


@virusriddle: Kiedy nie jest to ani pierwszy ani drugi zjazd. Wszędzie lepiej używać tzw zdrowego rozsądku.
@virusriddle: No właśnie po tym kiedy wyłączysz kierunkowskaz. Jak wyłączysz wcześniej to się domyślą, że nie dojedziesz do piątego zjazdu - dzięki temu bedą mogli się włączyć do ruchu.
Jak nie włączysz wcale - jedziesz prosto.
@7160 bez sensu. Stoję na czwartym zjeździe i nie wiem czy jedziesz w mój, wcześniejszy czy późniejszy. Mam się domyślać czy wyłączyłeś lewy kierunek czy ci się sam wyłączył.
się sam wyłączył.


@virusriddle: To możesz powiedziec o każdej sytuacji gdzie używa sie kierunkowskazu.

Jak stoisz na czwartym wjeździe i ktoś jedzie bez kierunkowskazu to wiesz, że nie jedzie w twój zjazd, ani w kolejny (o ile wszyscy umieli posługiwać się kierunkowskazem). Jeśli ktoś jedzie z włączonym kierunkowskazem to wiesz, że musisz go przepuścić, bo na pewno nie zjedzie z ronda.
@7160 no widzisz, a tak wystarczy że będę patrzył kto ma włączony prawy kierunek to znaczy że zjeżdża i ja mogę wyjechać. Jadąc po rondzie też mam łatwiej bo włączam tylko kiedy zjeżdżam a nie liczę kiedy który mam włączyć. Jest prościej używać tylko prawego
@virusriddle: A jak zauważysz prawy kierunkowskaz, stojąc z lewej strony tego pojazdu? Poza tym prawy włącza się w momencie zjazdy z ronda. Lewy możesz włączyć już na nie wjeżdżając.

Jest prościej używać tylko prawego


@virusriddle: A najprościej to w ogóle nie uzywać. Jednak ktoś kogo przerasta włączenie kierunkowskazu, pilnowanie toru jazdy i obserwowanie innych - nie powinien miec prawa jazdy. Nikt nie mówi, że prowadzenie pojazdu jest bardzo proste.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Kiedy nie jest to ani pierwszy ani drugi zjazd.


@7160: czyli na rondzie o 3 wlotach zawracanie nie jest zawracaniem tylko skrętem w lewo? A co w przypadku ronda w Letnicy w Gdańsku? Jazda wzdłuż DK91 to jazda w lewo? Albo ronda w Oświęcimiu przy BP patrząc od centrum

Na rondzie


@7160: na klasycznym rondzie (czyli bez sygnalizacji) nie da się pojechać w lewo. Wjeżdżając na rondo jedzie się prosto,
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Myślisz, że ja wszystkie ronda w Polsce znam?


@7160: napisałam dokładną lokalizację, możesz sobie zobaczyć na google maps jeśli to nie przerasta twojego intelektu. Bo rozumiem że przeczytanie orzeczenia NSA czy dwóch orzeczeń WSA go przerasta.
@aleksc: W sierpniu zdawałem C w Warszawie. Obowiązująca zasada jest taka że w skręcając w lewo i zawracając jedziemy po rondzie z lewym kierunkowskazem... Tak też zrobiłem na egzaminie i nie było uwag.

Uważam że to jest absolutnie bez najmniejszego sensu, zawsze jeździłem po rondzie bez kierunku i prawy przed zjazdem. Mało kto zwraca uwagę że żeby tak pojechać to musisz manetkę od kierunku cały czas trzymać, bo przecież wyskoczy przy
Pobierz
źródło: comment_1667326020YFUjbpaEMEVr8I8ABsWjPd.jpg
przeczytanie orzeczenia


@TsundereGirl: Chłopie - polskie sondy potrafią stwiedzić, że kradzież 50 zł to "roztargnienie", rozjechanie baby po pijaku to "pomroczność jasna" itp itd
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@TsundereGirl: jakby co to gadasz z typem, który twierdzi, że dozwolone jest zjeżdżanie z ronda bezpośrednio z wewnętrznego pasa i wcale nie jest to zmiana kierunku jazdy w prawo.

Takich mamy ekspertów na tym tagu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)