Wpis z mikrobloga

Mireczki, chciałbym złożyć sobie urządzenie do odtwarzania filmów na 4k TV wraz z kinem domowym 5.1, a dodatkowo chciałbym zrobić z tego NAS z dwoma dyskami.
Myślałem o jakimś terminalu (dużo tego i tanio na allegro), ale większość nie ma wyjść HDMI, tylko Displayport. Czy po zastosowaniu konwertera dźwięk będzie też przesyłany do telewizora?
Obecnie mam RPI3 z podłączonym dyskiem po USB, ale po pierwsze słabo działa z filmami 4k, a po drugie prędkość przesyłania czegokolwiek na dysk jest niska. Można za to ustawić dźwięk jako "HDMI pass-through", więc moje Logitechy Z901 otrzymują dźwięk w formacie 5.1.
Ktoś coś poleci?
#kodi #nas #tvbox #raspberrypi #pytanie
  • 25
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Z0nk0: olej terminale, trochę już są słabe i wcale nie są aż tak tanie.
Zobacz lenovo m710q albo podobny, HP g2 mini albo podobny, te klimaty. Za 400-800zl ogarniesz dużo lepszego kompa z normalna grafika, obsługa dwóch monitorów lub więcej, serwisowanego gołymi rękami (wszystko na śruby odkręcanie palcami albo zatrzaski) itd...

Polecam zainwestować tak z 700zl, będzie nowszy procek, kompa na ddr 4 (łatwiej dobrać ram i będzie.. Tańszy i szybszy),
@annotate: kurcze, drogawo trochę. W porównaniu do takiego Fujitsu S720 za 70 zł:
https://allegro.pl/oferta/fujitsu-s720-1-65ghz-2gb-ram-2gb-msata-sata-11386219944
to robi różnicę. Plus dwa dyski HDD 2.5" za 100 zł to mamy serwer za 300 zł gotowy konta powiedzmy ~800 ze wszystkim w Twoim pomyśle.
Pytam jako laik - jest aż taka różnica, że warto dopłacać? Obecne RPI3 było w miarę ok jak na moje potrzeby (tylko USB 2.0 było średnie jako dysk sieciowy...).
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Z0nk0: haha, ale co Ty mi tu pokazujesz? :)

Ja Ci pokazuje kompa na którym możesz puścić YouTube w 4k z testem CPU w tle, z nowym prockiem że sprzętowym dekodowaniem współczesnych kodeków itd, a Ty mi kompa który pewnie ledwo otworzy kartę przeglądarki z YouTube (bez odtwarzania) :) Ma dodatek faktyczne zużycie prądu bez/z małym obciążeniem jest porównywalne.

Serio chcesz z tego odtwarzać cokolwiek? Już nawet nie mówię 4k, myślisz
@annotate: dzięki za zobrazowanie, teraz wiem jaka jest różnica :)
Zastanawiam się w takim razie po prostu nad opcją serwera NAS (wtedy np. taki Fujitsu byłby OK), a obsługę filmów zostawić telewizorowi? Widziałem w swoim TV LG, że mogę zainstalować na nim aplikację PLEX.
Co powiesz o takim rozwiązaniu?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@Z0nk0: ujdzie. Plex jest popularny za granicą ale zobacz co masz tam płatne a co nie (tam logowanie i jakieś inne #!$%@? masz w chmurze i płacisz za konto). Jellyfin to fajna alternatywa.

Zawsze zostaje też DLNa, nie idealne ale zwykle działa. Ja serwowałem DLNa z Nas, ale teraz serwuje z jellyfin.

Problem m z tym jest taki że TV nie ma za dużej mocy obliczeniowej plus bardzo szybko wygaszane są
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kaaramba: ja Cisnąłem na allegro. Zwykle sprzedawcy chcą gadać, np ja prosiłem o wystawienie tego samego tylko niech dorzucą ram. Jako że tam wchodzą popularne kości to pewnie nie będzie problemu żeby je wyjąć, ew. Brać w wersji z 4GB ram i wyrzucić go :p

Pisz do sprzedawcow.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kaaramba: a, no i pamiętaj że optiplex jest normalna obudową. Chyba że jakiś specyficzny masz na myśli... Małą jak na stacjonarkę, ale takich lenovo to w środku optiplex to zmieścisz z 6 :)