Wpis z mikrobloga

Natchniony odkryciem circle of fifths i skumaniem, ze zeby uslyszec ladne przejscie miedzy gamami, to powinny one lezec kolo siebie na wspomnianym kole. Wczesniej myslalem, zeby nauczyc sie wszystkich akordow, we wszystkich kluczach i w ten sposob zbuduje sobie baze w glowie i bede wiedzial co, jak laczyc, aka jak komponowac. Ale to jest ponad 4000 akordow, troche duzo.

I zaczalem bawic sie na keybordzie, a raczej sluchac, a nie byc zakutym w ramy jakiejs gamy. Doszedlem do zapewne turbo odkrywczych wnioskow:
-biale klawisze ladnie harmonizuja sie z bialymi, czarne z czarnymi, z wyjatkiem bezposrednich sasiadow, jesli sa rozdzielone poltonem,
-gdy obnizymy srodkowy akord o pol tonu to otrzymamy smutne, powazne brzmienie.

Pewnie wymyslam kolo na nowo, wiec tu pytanie: jakie materialy polecacie zeby zrozumiec muzyke w podobny co w wypisanych punktach sposob? Im bardziej sie wkrecam, to tym bardziej mam wrazenie, ze muzyka jest jak matematyka.
Dorzucam fajny, inspirujacy filmik.
#muzyka #produkcjamuzyki
heater - Natchniony odkryciem circle of fifths i skumaniem, ze zeby uslyszec ladne pr...
  • 5
@heater: nie musisz uczyć się wszystkich akordów na pamięć.. wystarczy, że ogarniesz zasadę tworzenia akordów/przewrotów + w to czy w danej gamie, na danym dzwięku masz akord molowy czy durowy.. ja mam taką metodę ale jestem totalnym amatorem i nauczyłem się tego żeby swobodnie komponowac/produkować numery:)
@heater: Fajnie że odkryłeś to samodzielnie, jednak jest to rzeczywiście dość elementarna wiedza. Dużo ludzi o tym wie, jednak nie każdy potrafi to nazwać. Podstawy na temat akordów, przewrotów i różnych postaci tych akordów oraz umiejscowieniu w poszczególnych tonacjach bardzo ułatwiają komponowanie i myślę że możesz ich poszukać w książkach na temat kształcenia słuchu lub w podręcznikach do szkół muzycznych(niestety nie mogę Ci nic polecić w tym temacie). Ja osobiście załapałem