Wpis z mikrobloga

Siemka Mirki i Mirabelki. Proszę o rozwikłanie mojego dylematu:
Kiedy zajdzie efekt fotoelektryczny zewnetrzny, a kiedy wewnętrzny? Od czego to zależy?
Przecież światło widzialne ma mniejszą energię, a potrafi wybić z blaszki elektron "w powietrze", a znowuż takie promieniowanie rentgenowskie o wyższej energii potrafi już "tylko" zmienić poziom energetyczny z pasma walencyjnego do pasma przewodzenia. Skoro ma tyle siły taki rentgen, to czemu od razu nie wybije takiego elektronu na zewnątrz? I czy jedno i drugie zjawisko zależne jest od tej samej pracy wyjścia?
#fizyka #fizykakwantowa #gruparatowaniapoziomu
  • 3
@Persil_w_gelu:

Od czego to zależy?

Od energii fotonu.

promieniowanie rentgenowskie o wyższej energii potrafi już "tylko" zmienić poziom energetyczny z pasma walencyjnego do pasma przewodzenia

Nie tylko, może też wybić elektron z wewnętrznych powłok. Używa się tego np. w XRF.
Trzeba tylko pamiętać, że elektron wybity z wewnętrznej powłoki ma dłuższą drogę do pokonania na powierzchnię i większe prawdopodobieństwo zderzeń i wytracenia energii.

I czy jedno i drugie zjawisko zależne jest
@GwaltowneWypaczenieCzasoprzestrzeni: gdzieś w czeluściach internetu napotkałem się na informację, że efekt fotoelektryczny wewnętrzny nie występuje w metalach. No na chłopski rozum nie przypominam sobie żadnego metalu, który emituje kwant światła po naświetleniu rentgenem... Bo jednak zaczernienie błony fotograficznej, scyntylacja, fotowoltaika opierają się na zjawisku fotoelektrycznym wewnętrznym, a są to półprzewodniki (jak emulsja fotograficzna (sic! seri), albo fotowoltaika) lub izolatory (scyntylatory).
w XRF efekt fotoelektryczny jest wtórny , bo najpierw wybijasz zupełnie
@GwaltowneWypaczenieCzasoprzestrzeni: A w przypadku efektu fotoelektrycznego wewnętrznego mamy tylko przejście z pasma walencyjnego do pasma przewodnictwa (po energii kwantu promieniowania wystarczającej do przeskoczenia pasma wzbronionego), by za chwilę z powrotem spać do stanu niewzbudzonego i przy okazji wyemitować kwant światła. Czy to stwierdzenie z internetu o występowaniu zjawiska fotoelektrycznego wewnętrznego w izolatorach może być prawdziwe i mieć związek właśnie z lokalizacją pasma wzbronionego, albo poziomu Fermiego?