Wpis z mikrobloga

  • 0
Czemu ciasto na pizze prawie nigdy nie wychodzi mi elastyczne i rozciągliwe?
Zawsze się łatwo rwie. Próbowałem już różnych mąk (w tym 00) i różnych proporcji wody i mąki, #!$%@? można dostać.

Macie jakieś sprawdzone przepisy na rzeczywiście elastyczne i rozciągliwe ciasto do pizzy jak z obrazka?

#gotujzwykopem #pizza
  • 13
  • Odpowiedz
@spyyke: Jak ciasto rozrywa się podczas rozciągania to znaczy, że jest źle wyrobione. Poprawne wyrobienie ciasta + odpowiednia fermentacja połączona z dojrzewaniem daje elastyczne ciasto. W domu nie jesteś w stanie zrobić dobrego ciasta ręcznie, musisz się posiłkować maszynami.
  • Odpowiedz
@spyyke: może zbyt dużo drożdży. Ja zauważyłem mega różnicę przy fermentacji w lodówce.

Spróbuj poniższego.

1000g mąki Typ 00 (caputo, 5 stagioni, petra 5037)
630g wody - zimna
  • Odpowiedz
brzmi jak konkret plan. Sprawdzę, dzięki


@spyyke: Dodam żeby na początku nie pakować się w mąkę petra, bo może sprawić trudności. Na początek najlepsze jest Caputo.
  • Odpowiedz
@rnggod: jak to nie da się zrobić dobrego ciasta ręcznie xD da się i nawet nie trzeba się męczyć - mieszasz składniki do dobrego połączenia i odstawiasz do lodówki, gluten sam się rozwinie. Poczytaj o no-knead.
@spyyke: Jeżeli chodzi o braki elastyczności to poza źle wyrobionym/wyrośniętym ciastem może być zbyt mała ilość soli. Sól sprzyja powstawaniu glutenu i takim standardem jest 30g/kg maki.
No i dużo tez zależy
  • Odpowiedz
@bartowsky: metoda no knead fajnie brzmi do momentu jak chcesz zrobić ciasto bez uformowania dobrej siatki glutenowej. Jak zrobisz mi na tym window pane test przy niskim hydro to powodzenia ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@spyyke: Zwiększy hydrację do 65 - 70%, daj mniej drożdży i dłużej wyrastaj (najlepiej przez noc w lodówce), przed zrobieniem czegokolwiek zrób autolizę mąki i wody przez godzinę.
  • Odpowiedz