Wpis z mikrobloga

Mirki, potrzebuję zrobić #nas Znalazłem w domu jakiś terminal HP T620 z 4rdzeniowym prockiem,8GB ramu i dyskiem 480GB. Chciałbym zrobić coś jak dropbox lub dysk google.
Idea jest taka, że robię zdjęcia telefonem poza domem, wracam do domu i zdjęcia wysyłają się na NAS bez mojej ingerencji
a ja mogę je przeglądać na komputerze.
Fajnie gdyby to działało poza siecią domową, ale ze względu na bezpieczeństwo wykorzystywałbym VPN, ale chciałbym żeby synchronizacja szła tylko po Wifi.
Jaki program polecacie zainstalować na tym terminalu do obsługi kilku telefonów?
#pcmasterrace #komputery #informatyka #serwery
  • 14
@M4rcin: można niby Nextcloud, ale to jest kobyła straszna. Ja mam na domowym serwerze postawioną sambę, jest minimalistycznie i wszystko działa.
@L3gion: OPowi wystarczy samba według jego opisu. Ale wiem, że niektórzy z jakiegoś powodu wolą kobyłę, nawet jak nie potrzebują 90% funkcji.
Na telefonie aplikacja do synchronizacji automatycznej, na komputerze zamontuje sobie dysk sieciowy.
@M4rcin: Bez RAIDa czy jakiejś replikacji to niezbyt bezpieczny dla danych pomysł ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jak dla 'zabawy' i w formie ćwiczeń to spoko, ale bardziej ekonomicznie i bezpiecznie jest jednak kupić jakieś miejsce w googlu czy gdzie tam lubisz.

- dostęp niezależnie od Twojego ISP (nie ma internetu w domu - nie ma pllików)
- replikacja plików
- brak kosztów za prąd i dysk, który
@zuchtomek: mam miejsce w 100GB w Googlu, ale chcę też coś dla domowników. O kopie zapasowe się nie martwię bo zdjęcia będą też na telefonach, a będę je co jakiś czas zgrywał na dysk zewnętrzny.
Internet mam stabilny jak skała(pakiet firmowy) i w ciągu roku może przez 3h nie było Internetu. Braku prądu się nie boję bo jest UPS. Prąd mam z fotowoltaiki, a poza tym taki terminal pobiera śmieszną ilość
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@M4rcin:
W ramach VPNa możesz użyć tailscale albo zerotier, maja fajne apki androidowe i ios stawiające tunel, bardzo prosto się to robi. Chyba, że zależy Ci na maks prywatności, wtedy to rozwiązanie odpada. No i polecam jak kolega wyżej syncthing, kozak sprawa.
@zuchtomek: @faren: @piernikwkropki: @rewida17: @L3gion: @MamByleJakiNick:
A gdyby iść w innym kierunku...

Instaluje na każdym telefonie dropbox.

Serwer w domu ściąga na bieżąco zdjęcia i filmy z dropboxa jednocześnie czyszcząc konto na dropbox. Foldery z serwera są udostępnione, każdy użytkownik ma dostęp tylko do swojego folderu.
Nie musze mieć VPN, a całe ustawienia co do plików są przeniesiony na dropbox