Wpis z mikrobloga

Hej Astromirki,

Ten potężny kawał astronomicznego instrumentarium, który widzicie poniżej, został dziś przeze mnie użyty jako rzutnik podczas obserwacji zaćmienia Słońca w Krakowie.

Mam w swojej kolekcji niewielki instrument projekcyjny wykonany przez manufakturę optyczną Martina Woerle. Woerle nauczył się sztuki produkcji szkła oraz wyrabiania soczew pracując u Josepha von Fraunhofera (tego samego, którego się uczy w szkołach na lekcji fizyki i chemii - mam nadzieję że się uczy). Martin szkolił się i pracował w Intytucie Optycznym przez około 15 lat, aż do śmierci Fraunhofera w 1826 roku. Przeniósł się później pod Monachium, do Kohlgrub, gdzie założył własny warsztat (aczkolwiek niektóre źródła podają, że warsztat założył już w 1824). 12 lat później Woerle zatrudnił u siebie niejakiego Michaela Baadera, który wkrótce poślubił jego córkę. Kiedy Woerle zmarł w 1851 roku, Baader przeniósł się do Monachium, gdzie w rok później otworzył własną Manufakturę Optyczną. Pewnie część z Was zna produkty wykonywane po dziś przez Baader Planetarium (chociażby filtry i znana "folia Baadera"). Następcy Woerlego niedługo później również przenieśli zakład do Monachium.

Jeśli ten instrument został wyprodukowany w zakładzie Woerlego jeszcze za czasów szefostwa Martina, znaczyłoby to, że ma on ponad 170 lat. A dziś służył znów jako astronomiczny instrument podczas obserwacji zaćmienia Słońca.

Od Fraunhofera, poprzez Woerlego, aż po Baadera. Kawałek historii zamknięty w mosiądzu i szkle.

Taki prezent dla #astronomiaodkuchni

#astronomia #ciekawostki
Al_Ganonim - Hej Astromirki,

Ten potężny kawał astronomicznego instrumentarium, kt...

źródło: comment_1666704882HQCcYV1PmbmL4xog0rq5iG.jpg

Pobierz
  • 4