Wpis z mikrobloga

Czy warto nadal brać Macbooka Air M1 (16/512), skoro nigdy wcześniej nie używałem macOSa jako daily driver? Byłbym też ewentualnie zainteresowany modelem Pro 14 w bazowej wersji, głównie ze względu na ekran miniled i możliwość oglądania materiałów z Dolby Vision. Większość czasu spędzam w terminalu i przeglądarce, wszystko czego potrzebuję mogę zainstalować przy pomocy brew.sh z tego co na szybko sprawdziłem. Do tej pory jako daily używam Arch Linuxa na Thinkpadzie T480 (i5 8350u/16/512). Dużo się przemieszczam, więc lżejszy komputer i dłuższy czas pracy na baterii byłby mile widziany. Czy ktoś z tutaj obecnych przesiadał się z Linuxa na macOSa i ma jakąś opinię na ten temat? Btw jeśli chodzi o ten cały eKoSyStEm to mam już iPhone i AW.
#apple #linux #macbook #thinkpad #komputery
  • 12
  • Odpowiedz
@KebabWolowinaSosOstry:
Też jestem po przesiadce na macos z linuxa. Osobiście mam wrażenie, że straciłem przez to jakieś 10 lat życia, bo system jest mocno upośledzony. Aczkolwiek jeśli jedynymi warunkami są

Dużo się przemieszczam, więc lżejszy komputer i dłuższy czas pracy na baterii byłby mile widziany.

To może akurat ¯\_(ツ)_/¯
Mnie osobiście drażni w tym sprzęcie wszystko, od braku normalnych USB po idiotyczne wymysły w stylu wymuszania randomizacji maca/czy dropowaniu supportu sha-1.
  • Odpowiedz
@KebabWolowinaSosOstry: Mam maca pro i macOS to tak upośledzony system, że w pewnym momencie wolałem zainstalować na nim windowsa xD serio, tak głupia czynność jak otworzenie dwóch instancji systemowego kalkulatora wymaga jakiejś ekwilibrystyki w terminalu, nie mówiąc o tym, że jak podepniesz zewnętrzny ekran i z niego będziesz odtwarzał dźwięk to pożegnaj się z systemowym sterowaniem głośnością (w sensie przyciskami na klawiaturze). No nie da się ¯\_(ツ)_/¯ i musisz kupić do
  • Odpowiedz
@KebabWolowinaSosOstry: brać, będziepanzadowolony. Daj sobie trochę czasu na przyzwyczajenie się do UI bo na początku jest trochę dziwnie.

System to pod spodem prawdziwy UNIX więc w terminalu poczujesz się znajomo. Jedyna istotna różnica to że userland jest wzięty z FreeBSD a nie z GNU coreutils więc niektóre polecenia mają trochę inne flagi czy parametry niż na linuxie.
  • Odpowiedz
@mutencath: @JaszczompPolownik: Ehh, tyle słyszałem o zachwalaniu MacOS, a po tym jak ostatnio dostałem MacOSa do poinstalowania kilku apek oraz przygotowaniu kompa do pracy (linuxowiec here) myślałem że tym #!$%@? o ścianę, system mnie traktował jak idiotę, już nie wspomnę o instalacji aplikacji przez przeciągnięcie, czego w życiu bym się nie domyślił XD Myślałem że jestem jedyny który ma takie podejście
  • Odpowiedz
już nie wspomnę o instalacji aplikacji przez przeciągnięcie


@NewEpisode: Wut? Przecież to jest jedna z najlepszych funkcji macOS i chyba najlepszy sposób na instalowanie aplikacji. I mówię to jako linuksiarz. O wiele wygodniejsze niż instalatory w Windowsie czy paczki w Linuksie (chociaż AppImage jeszcze jako tako daje radę).
  • Odpowiedz