Wpis z mikrobloga

#naukaswifta

Hej. Chciałbym gdzieś publikować moją #naukaprogramowania, gdzie będę się dzielił moimi postępami. Dlatego tworzę powyższy tag.

Kilka słów o mnie:
-mam 32 lata, żonę i 1 dziecko - syn - 3 lata
-po skończeniu studiów - politechnika, kierunek inżynieria środowiska, specjalność HVAC tak się złożyło, że zająłem się handlem - prowadzę swój sklep internetowy aż do teraz. Od jakiegoś czasu z kilku powodów jestem zmuszony się przebranżowić i szukam nowych opcji - ścieżki mojej kariery zawodowej. W mojej głowie było mnóstwo pomysłów, po zrobieniu naprawdę dogłębnego badania moich predyspozycji i ocenie aktualnego rynku pracy postawiłem na #programowanie
-znam j. angielski - to ważne, bo po polsku szkolenia/kursy z programowania na iOS praktycznie nie istnieją - ale chyba angielski to podstawa w tym zawodzie - tego nie wiem - jak ktoś ma taką wiedzę to niech mnie poprawi czy da się być programistą bez znajomości angielskiego?

Cel:
-nauka programowania #ios #swift
-podjęcie pracy w #it

Czas:
-nie umiem tego ocenić, czytałem kiedyś na Reddit, że ktoś po jednym kursie z udemy dostał pracę, jednak na to musiało mieć wpływ wiele czynników takich jak: znajomości, szczęście, znalezienie się w dobrym miejscu i w dobrym czasie, super predyspozycje. Będąc realistą daję sobie na to minimum 6, max 24 miesiące.

Nie mam niestety żadnych znajomości, nikt z moich bliskich znajomych nie pracuje w it, więc nie jestem jakoś „boostowany” czy „mentorowany” - to tak informacyjnie.

Plan:
-plan jest taki, aby na naukę poświęcać codziennie minimum 1h-1,5h - tyle trwa jedna lekcja (o tym dalej), no a maksymalnie tak 3h. Nie chcę się katować, zresztą mam też inne obowiązki zawodowe i rodzinne. Będę się starał nie odpuszczać żadnego dnia.

Metodyka:
Nie korzystam z żadnego utartego schematu, wszystko wymyślam sam.

Chcę korzystać z:
-PODSTAWA: 100 days of SwiftUI: https://www.hackingwithswift.com/100/swiftui
-POBOCZNIE: iOS & Swift - The Complete iOS App Development Bootcamp: https://www.udemy.com/course/ios-13-app-development-bootcamp/
-Oficjalne informacje od Apple - Dokumentacja: https://www.swift.org/documentation/
-aplikacja Unwrap od Paula Hudsona (Hackingwithswift)

Na teraz nie chcę wrzucać tutaj nic więcej, choć mam kilka pozycji w głowie, ale nie wiem jak to wyjdzie - jak napisałem powyżej - aktualnie podstawa to przerobić 100 dni z hackingwithswift(HWS). Z czasem może to zaktualizuje, dam znać co będzie dalej.

Kilka uwag:
-Dziś mamy 23. października 2022r.
-Generalnie całość nauki zacząłem już na początku września, ale po drodze pojawiło się kilka komplikacji tzn.:
a)puściliśmy syna do przedszkola, po kilku dniach już był chory i musieliśmy poświęcić mu z żoną więcej opieki, co zachwiało trochę moją organizację dnia
b)chciałem traktować kurs z udemy jako podstawę, a 100 dni ze SwiftUI robić jednocześnie, jako drugi. Zrobiłem 25% kursu z udemy, uznałem że jest on lekko przeterminowany, a na dodatek troszeczkę za szybko tam idzie materiał (ludzie skarżą się na to w komentarzach).. Dodatkowo kurs ten stawia dużo na samodzielne rozwiązywanie problemów - trzeba dużo szukać samemu w Google. Taka umiejętność później rzeczywiście się przydaje, ale dla nowicjuszy jest bardzo trudna. Postanowiłem więc się cofnąć, traktując 100 dni ze SwiftUI jako podstawę, a kurs z udemy pobocznie - dodatkowo - przerabiam ten materiał kropla w kroplę - jak bym siedział na wykładzie i robił z wszystkiego notatki. Są jeszcze inne kursy na udemy warte uwagi, lecz ten miałem już wykupiony to już nie chciałem kupować kolejnych.
-HWS jest za darmo. Lekcja(dzień) tam trwa około 40 min - 1,5h i właśnie taka forma mi odpowiada najbardziej.

-nie chciałem się z wszystkim upubliczniać, robić żadnych wpisów, lecz postanowiłem, że może warto? Może ktoś z tego skorzysta? A ja będę miał swego rodzaju kronikę - dziennik.

Więc podsumowując: na dziś mam przerobione 16 dni Hacking With SwiftUI oraz 25% materiału kursu Angeli Yu z Udemy.

Napiszę w następnych wpisach:
-moje uwagi z przerobionego dotychczas materiału.
-informacje „startowe” - o sprzęcie i przygotowaniu do nauki (swiftplaygrounds oraz dwie książki)
-dlaczego programowanie + dlaczego wybrałem ios i swift? + zerowy exp w programowaniu
-dlaczego nie bootcamp, dlaczego samodzielna nauka?
-moje obawy co do znalezienia pracy
-inne kursy, na które zwrócę uwagę
-dlaczego zdecydowałem się na prowadzenie tego tagu i dlaczego akurat na wykop.pl

To tyle - pierwszy wpis nieco dłuższy, dalej będę dawał krótkie notki co u mnie. Postaram się dbać o ten tag.
  • 24
, aby na naukę poświęcać codziennie minimum 1h-1,5h - tyle trwa jedna lekcja (o tym dalej), no a maksymalnie tak 3h.

Generalnie całość nauki zacząłem już na początku września


@hebato: Czyli masz juz za soba 53-159h nauki. Jak nie, to sam widzisz jak takie planowanie nie ma sensu. A pisanie takich postow to tylko domaganie sie atencji.

Będąc realistą daję sobie na to minimum 6, max 24 miesiące.


@hebato: Fajne
@Proogramista:
a) nie domagam się atencji, robię to sam dla siebie, nie żebrzę o plusy, obserwowanie. Nie zależy mi na tym. Dużo czytałem, szukałem i mało jest takich wpisów, gdzie można się natchnać, a może jedynie na tym mi zależy - aby ktoś zobaczył ile włożę pracy jeśli się uda.
b) Tak, ramy czasowe są z dupy bo nie wiem ile mi to zajmie, napewno po jednym kursie z udemy nie
Teraz tylko flutter i podobne na mobilkach, nie?


@evan_wykop: chciałem o tym się rozwinąć we wpisie:

-dlaczego programowanie + dlaczego wybrałem ios i swift? + zerowy exp w programowaniu

ale jeśli ktoś ma jakieś zdanie na ten temat to chętnie posłucham
@hebato: o cholera, dzisiaj jeszcze nie było.

Zamiast pisać takie posty to przeznacz ten czas na naukę i wpadnij za rok. I wtedy napisz, że #!$%@? od roku.

Serio, wam wszystkim potrzeba natchnienia albo atencji. Prawda jest taka, że każdy kto się czymś profesjonalnie zajmuje to musiał przejść przez etap nauki ale nikt normalny się tym nie chwali bo i po co. Emocje opadną, za 3 miesiące już nie będziesz pamiętać
@hebato: powodzenia! Będę obserwował bo raz już kiedyś się za to brałem a bardzo chciałbym wrócić ale ze względu na brak czasu nie wiem czy mi się kiedyś uda. Ale właśnie takie wpisy motywują! Wytrwałości życzę :-)
iOS dev here, pomyśl na przesiadce na 100 day of swift with UIKIT, bo swiftUI to raczej technologia poboczna.


@penguin: Nie ma takiego kursu. Jako, że zaczynam od absolutnych podstaw to zrobię te 100 dni ze swiftUI jako fundament, a ogarnięcie później UIKit czy innych powinno być łatwiejsze, tak przynajmniej mi się wydaje.
@penguin: no tak, to jest nazwane 100 days of Swift, ale autor pisze tam:

Important: There are two versions of the 100 Days course, this one and the newer 100 Days of SwiftUI. If you don’t know which one to follow, let me tell you up front: you should follow the 100 Days of SwiftUI. You should only follow this original version of the course if you specifically want to learn
@hebato: Spoko, po prostu jeżeli Twoim celem jest stworzenie apki dla siebie, to ucz się swiftUI, ale raczej ani jedno pytanie o tą technologię nie padnie na rozmowie o pracę.

Wszystko co teraz powstaje oparte jest na UIKit.