Wpis z mikrobloga

Jakie formalności należy wykonać mając w planie rozbudowę i nadbudowę (nie piętro tylko wyższe poddasze pod pokoje, wymiana dachu na całości) domu?
Kompletnie nie jestem w temacie, nigdy nie miałem z tym do czynienia. Szukając w necie niezbyt wszystko rozumiem i nie wiem co w moim przypadku potrzebne a co nie ¯\_(ツ)_/¯

Wg. tego co czytałem pozwolenia na budowę nie potrzebuję (czyli kierownik budowy itd odpada?) a jedynie trzeba to gdzieś zgłosić? Znalazłem na stronie swojej gminy wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy - i to po prostu złożyć i orientacyjnie zaznaczyć co i gdzie na działce bym dostawił? A potem projektanta jak już dostanę decyzję i mając projekt mogę zaczynać? Czy coś jeszcze jest potrzebne?

#budownictwo #budowadomu #rozbudowadomu #dom #pytaniedoeksperta
  • 4
@Mikseth: Za mało danych...
1. jak masz MPZP to nie musisz składać wniosku o warunki zabudowy ale jak na terenie nie ma MPZP to musisz
2. MUSISZ mieć pozwolenie na budowę, nie wiem gdzie wyczytałeś, że nie musisz...
3. mapa do celów projektowych jeżeli będzie rzeczywiście rozbudowa (nie wiem czy znasz znaczenie słowa "rozbudowa")
4. wniosek o pozolenie na budowę z trzema egzemplarzami projektu budowlanego + projekt techniczny do obiorów
5.
@Mikseth: Zwróć uwagę, że rozbudowa i nadbudowa to w rozumieniu przepisów dwie różne rzeczy. Robiąc tylko rozbudowę nie można zwiększyć wysokości budynku. Lepiej wnioskować od razu o rozbudowę i nadbudowę, bo jak wysokość domu wzrośnie o kila cm z powodu choćby innej konstrukcji nowego dachu to nie ma wtedy problemu.
@lewkanapowy:
Na pierwszych stronach google po wpisaniu "rozbudowa domu":


źródło

Stąd dopytuję bo nie mam kompletnie pojęcia i bazuję na razie na tego typu artykułach.

Chcę tak jakby przedłużyć dom z jednej strony i tą dostawioną część zrobić nawet szerszą niż dom + podwyższyć poddasze i zrobić nowy dach już po całości budynku. To chyba rozbudowa + nadbudowa?
@MrFen:
1. A skąd mam wiedzieć czy jest MPZP czy muszę składać?
@Mikseth:
1. MPZP do informacje publiczne dostępne w Urzędzie Gminy/Miasta oraz powinny być publikowane w sieci. Jak dasz mi numer działki na priv to mogę sprawdzić.
3 i 4. Na BIP (strona internetowa) danego starostwa powinieneś znaleźć druki odpowiednie lub w samym budynku Starostwa/Gminy wersja papierowa do wypełnienia.

Odnośnie Twojego źródła, to jest tak samo jak ze "zgłoszeniem" budynku mieszkalnego jednorodzinnego, co nie jest nowością bo w przepisach widnieje od dawna.