Wpis z mikrobloga

#strazmiejska #prawo #ruchdrogowy #kodeksdrogowy

Sytuacja zastana: blok mieszkalny z drogą osiedlową na której postawiono znak P jak Parking. Miejsca postojowe oznaczone w sposób niewynikający z żadnych przepisów (kostka brukowa).

Na drodze osiedlowej nie można parkować poza miejscami do tego wyznaczonymi. Straż miejska wystawia mandaty za parkowanie poza miejscami wyznaczonymi - według SM oznaczenia ustala w tym wypadku plan organizacji ruchu sporządzony przez wspólnotę/spółdzielnię.

Co ciekawe - Plan organizacji ruchu ustala wspólnota/spółdzielnia więc może być tak że miejsca parkingowe będą oznaczone kółkami a droga krzyżykami a SM musi tego przestrzegać (info z SM).

Czy mi któś wyjaśni jakim cudem oznaczenia poziome niewynikające z ustawy mogą funkcjonować i na ich podstawie wystawia się mandaty ?
  • 13
  • Odpowiedz
@PeaceUN: W takim razie straż miejska plecie kompletne bzdury. Oznaczenie miejsc postojowych jest określone konkretnymi przepisami i - jak sam zauważyłeś - kostka brukowa takim wyznaczeniem nie jest. Właściwie to - nie powtarzając Ciebie - twoje wątpliwości są jak najbardziej słuszne, prawidłowe i zasadne.
  • Odpowiedz
@PeaceUN: Orzeczeniami sądu bym się w ogóle nie sugerował ;) We Wrocławiu były kiedyś koperty dla elektryków z zielonym elementem (nieujętym w żadnym przepisie). Połowa sędziów skazywała za nieuprawniony postój na nich, twierdząc że zielona wzmianka nie ma nic do rzeczy, druga połowa uniewinniała, twierdząc, że tak wymalowana koperta nie jest znakiem drogowym. Polska... ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@xTortox: rozwala mnie fragment "Zgodnie z treścią art. 49 ust. 2 pkt. 4 ustawy prawo o ruchu drogowym w strefie zamieszkania zabrania się postoju w
miejscu innym niż wyznaczone. Przewidziane w projekcie budowlanym miejsca parkingowe zostały wykonane przez
inwestora. Miejsca te, poza czytelnym wydzieleniem w terenie, posiadają również oznakowanie pionowe informujące
o wyznaczeniu miejsc parkingowych. Linie rozdzielające miejsca parkingowe wykonane zostały za pomocą (...) kostki
brukowej. Same miejsca posiadają nawierzchnię z
  • Odpowiedz
@xTortox: ale dobrze kombinuje ze jesli jest znak parking to za nim musza byc oznaczenia poziome zeby ktos mi mogl mi zarzucic ze nie jestem na miejscu parkingowym ? (hipotetycznie) .Pomijam znaki P z informacjami dodatkowymi
  • Odpowiedz
Straż miejska wystawia mandaty za parkowanie poza miejscami wyznaczonymi


@PeaceUN: @xTortox: to nie strefa płatnego postoju, żeby te miejsca musiały być jakoś super oznaczone. Z opisu rozumiem, że jest znak pionowy i tyle wystarczy.

Co ciekawe - Plan organizacji ruchu ustala wspólnota/spółdzielnia więc może być tak że miejsca parkingowe będą oznaczone kółkami a droga krzyżykami a SM musi tego przestrzegać (info z SM).


@PeaceUN: no to sobie głupoty plotą,
  • Odpowiedz