Wpis z mikrobloga

#tojestmultikonto #elektronika

Ciepło przepływa z dołu do góry, lutownica umieszczona w takim statywie nagrzewa się "do góry", a więc ciepło spływa w kierunku uchwytu, gdzie znajduje się lutowana płytka (SIC). Do płytki przylutowane są przewody czujnika temperatury (termopara) i przewody zasilające, nagrzewanie się płytki powoduje jej rozlutowywanie się i stacja przestaje działać. Wtedy "serwisant" zamawia nową kolbę i biznes się kręci. W bardziej budżetowych rozwiązaniach chińskich marek topi się nawet plastik, z którego wykonany jest uchwyt.
Na zdjęciu w komentarzu pod wpisem widać lutownicę ustawioną w sposób prawidłowy, grot uniesiony jest lekko ku górze, co sprawia, że ciepło przepływa do końcówki grota zamiast nagrzewać niepotrzebnie uchwyt.
tojestmultikonto - #tojestmultikonto #elektronika 

Ciepło przepływa z dołu do góry...

źródło: comment_1666060099eyPotQRt8OwlROIhJeOBUa.jpg

Pobierz
  • 67
@Kumpel19: Ja lutowałem wszystkim i zawsze ten sam syf. Najgorszy był Weller przy 400 °C momentalnie zbierał się nagar, którego w ogóle nie ma przy niższych temperaturach. Tak lutują w fabrykach. Jest to po prostu chore. Ja nigdy nie widziałem nagaru na mosiężnym grocie, czyszczę go sobie druciakiem do garów i używam kalafonii. Przy tej temperaturze kalafonia się już nie sprawdza. W fabryce mieli roztwór kalafonii w izopropanolu 5%. Prawie
tojestmultikonto - @Kumpel19: Ja lutowałem wszystkim i zawsze ten sam syf. Najgorszy ...

źródło: comment_1666064059FRt3HWFwQYEXyhiLAFj80z.jpg

Pobierz
@Kumpel19: #!$%@?ą mnie też przetwornice impulsowe o sprawności 72%, gdy zwykły transformator ma sprawność rzędu 60% i nie wymaga żadnych filtrów na wyjściu, w dodatku stabliizacja napięcia jest nieporównywalnie lepsza. W przetwornicach najczęściej padają transformatorki, które są praktycznie nie do kupienia, więc konieczna staje się wymiana całego układu. Cewka to także "kondensator", mimo, że większe i cięższe, transformatory nadal są w wielu przypadkach lepszym rozwiązaniem niż przetwornice impulsowe AC/DC.
Co za bzdury...


@Pirad: Powieś lutownicę grotem pionowo w dół i zmierz temperaturę uchwytu przy końcu elementu grzejnego, Następnie postaw lutownicę tak aby grot był zwrócony pionowo ku górze i zmierz temperaturę po raz kolejny.