Wpis z mikrobloga

Ponieważ cena za litr oleju opałowego przekroczyła grubo 6 złotych i osobiście prognozuję, że przez co najmniej rok będzie wahać się w przedziale 5,50 - 6,50, o ile nie gorzej, to rozważam jeden z 2 scenariuszy:
1. Zakup specjalnego palnika do przerobienia kotła olejowego na kocioł na pellet - ok. 2,5 - 3 tys,
2. W ogóle zakup pieca na pellet - ok. 3-4 tys.

Mówię oczywiście o sprzętach z drugiej ręki, sprawnych. To by miało działać z 2-3 sezony, zanim nie ogarnę sobie PC z fotowoltaiką... Niestety, ale mam słabą sytuację z instalacją i izolacją, z niewielkimi możliwościami technicznymi modernizacji, więc potrzeba duuuuuużo energii do ogrzania - tak więc sama pompa już teraz i czekanie na panele do przyszłego roku odpada bo po podwyżkach prądu zbankrutuję...

Generalnie w ciągu całego roku zużywam ok. 30 tys. kWh, więc w ciągu roku na olej opałowy wydałbym ok. 19 tysięcy.
Licząc po cenie pelletu na poziomie ok. 1,40 - 1,50 zł/kg, to samo ogrzewanie takim paliwem wyszłoby mi o jakąś połowę z hakiem taniej.

Cenę zakupu wspomnianego pieca/palnika pozwolę sobie pominąć ponieważ dobijający już ćwierćwiecza palnik olejowy i tak wymaga głębszego serwisu, którego nie jestem w stanie przeprowadzić sam, a który wstępnie wyceniono na ok. 1000 złotych. Jednocześnie zakładam, że taki sprzęt w ciągu tych kolejnych 2-3 lat już dużo bardziej nie straci na wartości, więc nawet gdyby udało się go pogonić na złom za połowę ceny zakupu to mniej więcej amortyzuje się to z obecnym palnikiem olejowym po remoncie.

I teraz pytania do ekspertów:
1. Na OLX-ie znalazłem zarówno pellet w cenach do ok. 1500-1600 zł/tonę, jak i tak prawie 2-krotnie droższy. Fakt, ten droższy ma wyższą wartość opałową, ale nie na tyle wyższą, aby procentowo mi się to spinało. Gdzie jest haczyk?
2. W miejscu kotła olejowego dawniej pracował kopciuch, więc instalacja jest gotowa na wysokotemperaturowe źródła zasilania, ale przerobiono ją na układ zamknięty z buforem tylko do CWU. Czy może mieć to jakiś wpływ na eksploatację pieca na pellet?
3. Co do samego palnika - wstępnie wymierzyłem swój kocioł (Pensotti Aprica - fabrycznie do oleju lub gazu) i bez istotnych przeróbek da się coś takiego do niego dopasować, ale opinie takich przeróbek w Sieci są bardzo rozmaite - jedni chwalą, inni wyklinają. Czy ktoś miał do czynienia i się wypowie?

#wegiel #pellet #pytaniedoeksperta #remontujzwykopem #kiciochpyta #dom #weganizm