Wpis z mikrobloga

Mam pytanie. Jak wyglada sprawa z najmem prywatnym ruchomosci ? Posiadam dość dużo urządzeń które często pożyczam po znajomych za niewielką opłatą. Chciałbym jako osoba prywatna podpisac z nimi umowę najmu w celu zabezpieczenia sprzętu przed zniszczeniem oraz żeby miec pewność że do mnie wróci o czasie. Czy musze zakladac DG ? Jest jakas możliwość prowadzenia tego rodzaju przedsiewziecia jako osoba prywatna ?

#prawo #najem #dzialalnoscgospodarcza #podatki #firma #urzadskarbowy #zarobki #pytanie #pytaniedoeksperta #wynajem
  • 7
  • Odpowiedz
@magnat32 wlasnie czytalem i nie bardzo rozumiem. Od 2022 ryczałt od przychodów jest jedyną forma jaka zostala do wyboru. Czy z US rozliczam sie od razu po otrzymaniu wynagrodzenia czy po prostu sumuje wartosc zawartych umow w roku z poczatkem nowego roku skladam PIT tak ?
  • Odpowiedz
@czokopedal na jak sama nazwa wskazuje jest to opis metody jak wynajmowac ruchomosci i nieruchomości, jako osoba: prywatna nie posiadajaca dzialanosci, oni z tego co sie orietuje ujednolicili sposob w jaki masz rozliczac sie z fiskusem
  • Odpowiedz
@czokopedal Bez względu na to, czy wynajem świadczony jest w ramach działalności, czy poza nią, opodatkowanie najmu prywatnego na ryczałcie objęte jest tymi samymi stawkami podatku, czyli:

ryczałt 8,5% dla przychodów do limitu 100 000 zł;

ryczałt 12,5% dla przychodów stanowiących nadwyżkę nad limit 100 000 zł.
  • Odpowiedz
@magnat32 czyli rozumiem ze stawka będzie wynosic 8.5 %. Jednak dalej nie wiem - rozliczam sie raz w roku czy przesylam do US informację o każdej umowie odrazu po zakonczeniu umowy ?
  • Odpowiedz