Wpis z mikrobloga

Mireczki.
Nowo założone akwarium 30l. Podłoże jiban soil. Korzeń wyparzony, kamienie z poprzedniej instalacji parzone 3 razy i parę razy szorowane.
Po 2 tygodniach pojawiły się okrzemki. Poprzednim razem też z nimi walczyłem i przegrałem. Dlatego robiłem reset. Jakieś rady? Myślę nad parką otoskow na start bo widzę że po paru dniach rośliny zaczynają mi obumierać ( ͡° ʖ̯ ͡°)
#akwarystyka
inspektor_gadzet - Mireczki.
Nowo założone akwarium 30l. Podłoże jiban soil. Korzeń ...

źródło: comment_16656824892muf48pOa8iSQZ0zuP1QBs.jpg

Pobierz
  • 13
@inspektor_gadzet: okrzemki, glony i takie tam, to normalny etap dojrzewania. Zawsze można wpakować do filtra pochłaniacz krzemianów, chyba, że któraś skala sieje ci tym sieje. Ja bym nie panikował, tylko doprowadził akwarium do równowagi biologicznej, poczekał aż się zamknie cykl azotowy, na dobre ruszy biologia i tyle.
@JacekBalcerzak: @Leel00: W filtrze mam gąbkę + ceramikę. Podmiany robiłem w pierwszym tygodniu 2x a w tym robiłem raz. Przyznaje się że wodę mam dosyć twardą i kamienistą i zapomniałem dodawać do nowej wody bakterii nitryfikacyjnych, dałem je tylko raz na samym starcie akwarium. Według testów mam trochę azotynów.

Wprowadzenie CO2 pomoże roślinom odbić? Bo widzę że po paru dniach mam już sporo tego na ściankach a rośliny z tyłu
inspektor_gadzet - @JacekBalcerzak: @Leel00: W filtrze mam gąbkę + ceramikę. Podmiany...

źródło: comment_1665684165FsCEwXCifm1G7Y9AyMthbR.jpg

Pobierz
@inspektor_gadzet: wrzuć tam jakiegoś rogatka czy inną kabombę - coś co szybko rośnie, bo tamte rośliny to jeszcze nie rosną, a nurzaniec wręcz chwilowo obumrze. Tak patrze na tą fotkę - gdzie te okrzemki? ;)
@inspektor_gadzet: nie szalej z podmianami, Bo jeżeli dostarczasz krzemiany z wodą, to masz pożywkę dl okrzemek. Generalnie nie podmienia się wody w okresie dojrzewania

Moj różowy, jako stary akwarysta rzecze: lekko nawieź rośliny, a sam weź na wstrzymanie i daj naturze robić swoje.
@inspektor_gadzet: bimbrownia to jak zacznie hulać. Nawóz - nie pomogę, ale jest tego od metra i wszystkie są w sumie podobne. Daj jakieś źródło papu dla bakterii, lej bakterie i weź węgiel (sobie, na wstrzymanie ;)).
A okrzemki w filtrze to nie problem. I tak zdechną z braku światła.
@inspektor_gadzet: zjedź z pH do 6. Kup se na allegro kwas solny, zrób roztwór 1 do 10 i dolewaj po kilka ml kontrolując pH. Tylko nie przesadzaj, bo jak wyczerpiesz bufor węglanowy to pH poleci po jednej kropli do 4. Ja mordowałem się z glonami przez 2 lata w akwa 240l, obniżenie pH do 6 poskutkowało, że po miesiącu rośliny odżyły, a glony zniknęły. Co do podmianek to mam inne zdanie