Wpis z mikrobloga

#bojowkapiekarska
Czołem. Czy intensywny zapach acetonu w "młodym" zakwasie to coś pozytywnego? Kilka miesięcy temu musiałem wyrzucić swój zakwas, który miał już ponad 2 lata, bo go zaniedbałem i spleśniał i ostatnio zacząłem robić nowy zakwas według procedury którą ktoś tu kiedyś wrzucał. Nowy zakwas wstawiłem około 1,5 tygodnia temu używając mąki żytniej 2000 i aktualnie karmię go 2x dziennie w proporcji około pół łyżki zakwasu (jakieś 10-15g) na 50g mąki i 50g wody. Rośnie on bardzo ładnie, po dokarmieniu w ciągu kilku godzin podwaja albo nawet prawie potraja swoją objętość, ale niepokoi mnie ten zapach acetonu za każdym razem kiedy go otwieram. Wydaje mi się, że ten poprzedni miał przyjemniejszy zapach. Jakiś pomysł czym to może być spowodowane? Wczoraj piekłem pierwszy chleb na tym zakwasie i bardzo ładnie wyrósł, w smaku też jest super.
  • 6
  • Odpowiedz
@JohnTheRevelator: Są tu tacy co znają się lepiej, ale wydaje mi się że zapach acetonu oznacza że twój zakwas jest głodny, jak będzie pachniał mąką to znaczy że jest przejedzony. Także robić tak samo i obserwować. Mój też zawsze pachnie acetonem przeglodzony po wyjęciu z lodówki
  • Odpowiedz