Wpis z mikrobloga

Mirki w #szwajcaria - mam na stole ciekawą ofertę na ~130k CHF/yr - problem polega na tym, że w grę wchodzi wyłącznie hybrydowy model pracy (tzn. że raz na tydzień muszę być w biurze, ale z pewnych przyczyn formalnych musiałbym się przeprowadzić do Zurychu).

Kasa może i dupy nie urywa, ale jest to zupełnie coś innego niż to czym się do tej pory zajmowałem, misja firmy mi się bardzo podoba i do tego kraj też zawsze mi się podobał.

Da się z tego tam wyżyć w miarę spokojnie? To znaczy bez stresu i polowania na każdą promocję syropu glukozowo-fruktozowego w Lidlu i coś tam może odkładając.

Ja i #rozowypasek, bezdzietni, bez V8 w garażu i drogich hobby.
  • 37
@samuray: Nie mam zielonego pojęcia ile zarabiają ludzie w Szwajcarii, po prostu w Polsce też zdarzało się miejscami/miesiącami zarabiać podobne pieniądze (fakt, przy sporo większym #!$%@? i #!$%@? jako one-man-army).

No i widywałem też ogłoszenia z widłami na 150k+ ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

Jeszcze jeden fakt poboczny - różowa pewnie nie
@6gcqG9nN58zhTK: 130 PLN w Warszawie?

W takim razie powinno być dość spokojnie, ale bez szaleństw. Dzięki, w najgorszym razie zostawię sobie fuchy ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

@Niepoprawneprawilnosci: Nie ukrywam, że głównie interesuje mnie ten komfort życia (w sensie, że usługi publiczne działają, lekarz jest miły i profesjonalny, a policja łapie przestępców),
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@m-wjeczur: Nie, w Szwajcarii pracuje się dużo więcej niż w Niemczech. Wiele firm ma standardowy czas pracy 42h tygodniowo, ustawowo jest tylko 4 tygodnie urlopu (choć zwyczajowym standardem jest 5).
@ms93: No niby jest 5 tygodni urlopu i obietnica braku nadgodzin ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

No nic, zobaczymy co to będzie - póki co jest oferta, zobaczymy co znajdzie się w umowie. Dzięki za podpowiedzi.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@m-wjeczur: Zwykle nadgodziny są niepłatne - na to też zwróć uwagę w umowie.
Ogólnie Szwajcaria to porządny kraj, ale w wielu społecznych kwestiach (prawo pracy, ochrona konsumentów, równość płci) negatywnie odstaje od Europy Zachodniej - przygotuj się na różne negatywne zaskoczenia, jeśli będziesz zakładał, że jest tu generalnie np. jak w Niemczech.
@m-wjeczur: Policja nie łapie przestepcow - bo ich tu nie ma ( ͡° ͜ʖ ͡°) A na serio - zdarzaja sie, ale wiecej dostaniesz za przekret finansowy na setki mln niz morderstwo. Witamy w Szwajc!
Ale tak czy siak - jest spokojnie, bezpiecznie, a glownie za co lapia to przemyt miesa albo bo ktos jechal w niezabudowanym 140km/h i idzie siedziec.. Czyli cos co widujesz na krajowkach
@m-wjeczur: za 130k przeżyjecie, ale jak zarabiałeś tyle zdalnie to dobrze wiesz, że nie o przeżycie chodzi. Po prostu odłożysz mniej niż zdalnie z PL, ale poznasz inny ciekawy kraj, w sumie chyba najbardziej ułożony w Europie. A jak to oferta z umową na > 1 roku to łatwo otrzymasz dobrą (nienajkrótszą) wizę i będziesz mógł ewentualnie poszukać czegoś na miejscu. Stawki dla kontraktorów w okolicy Zurychu to 800-1000 CHF za
@m-wjeczur: Napisz tez co robi twoja dziewczyna, bo to klasyk że para wyjeżdża bo chłopak dostał fajną ofertę, a dziewczyny latami walą głową w mur bo nie mogą żadnej pracy znaleźć. Wtedy możemy Ci powiedzieć jakie ma szanse znalezienia pracy, i czy w ogóle bez niemieckiego się da.

Work- life balance w Szwajcarii jest średni, pod tym względem Polska jest duuużo lepsza. Poza tym tu jest bardzo fajnie, ale akurat lekarze
@messageinabottle: Raczej nie będzie to nasz priorytet... różowa ma przerwę od kariery zawodowej i chyba chce to utrzymać.

Myślę, że na początek byłoby fajnie gdyby się zaczepiła na jakiś kurs językowy (najlepiej dotowany z podatków albo tani, o ile macie tam takie rzeczy ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) )
@samuray no nie urywa, średnia pensja w Zurychu to jest koło 100k CHF

@m-wjeczur z tego zostaje ci jakoś 95k na rękę, czyli koło 8000 miesięcznie (a naprawdę to mniej bo tu jest 13 pensji a nie 12, ale rocznie wychodzi na to samo). Wynajem spoko mieszkania w Zurychu to 2000 - 2500 CHF, 300 na ubezpieczenie (na 2 osoby razy 2), 1000 na żarcie na 2 osoby, drugi tysiąc na jakieś