Wpis z mikrobloga

Mirki w #szwajcaria - mam na stole ciekawą ofertę na ~130k CHF/yr - problem polega na tym, że w grę wchodzi wyłącznie hybrydowy model pracy (tzn. że raz na tydzień muszę być w biurze, ale z pewnych przyczyn formalnych musiałbym się przeprowadzić do Zurychu).

Kasa może i dupy nie urywa, ale jest to zupełnie coś innego niż to czym się do tej pory zajmowałem, misja firmy mi się bardzo podoba i do tego kraj też zawsze mi się podobał.

Da się z tego tam wyżyć w miarę spokojnie? To znaczy bez stresu i polowania na każdą promocję syropu glukozowo-fruktozowego w Lidlu i coś tam może odkładając.

Ja i #rozowypasek, bezdzietni, bez V8 w garażu i drogich hobby.
  • 37
@samuray Mirek mówił że zdarzało mu się zarabiać podobne pieniądze w Polsce (130chf = 54k PLN miesięcznie, dajmy na to że podobne to trochę mniejsze czyli niech będzie 40k pln). W Warszawie średnia brutto to koło 8k (a i tak zawyżona), więc miał spokojnie 500% średniej. W Zurychu będzie miał 130% średniej.
Różnica jest spora i dlatego mówię że nie urywa :)
@piternet: Masz rację, chodzi o to ze przy 130 k PLN/rok będzie się miało lepszy standard życia w Polsce niż 130 k CHF w Szwajcarii. Zwłaszcza ze partnerka OPa nie pracuje i nie zamierza pracować, wiec niektóre koszty się podwajają.
Ja bym mimo wszystko namawiała żeby przyjechać i spróbować bo to ciekawy kraj - jak się nie będzie podobało to zawsze można wrócić.
@messageinabottle 130k PLN / rok w Polsce to lepszy standard życia niż 130k chf / rok w Szwajcarii? Szczerze mówiąc to bym się absolutnie nie zgodził, przynajmniej z mojego doświadczenia mieszkając w Warszawie i Zurychu.

130k PLN rocznie to jest koło 7400 PLN miesięcznie. Wynajem spoko dwupokojowego mieszkania to jest 3300 PLN spokojnie, zostaje 4100 PLN na resztę. Jedzenie i inne codzienne wydatki (chemia, komunikacja itd) to koło 1500 PLN, zostaje 2600
@messageinabottle: Nie mieszkam dlugo w CH, fakt. Ale tak jak pisalem, to jest minimum, ale absolutnie osiagalne - ogladalem ostatnio ze 20 mieszkan, w tym na przyklad mieszkanie 3 pokojowe z nowiutka kuchnia i lazienka za 1900 na Wiedikonie. Wiec skoro tu dlugo mieszkasz to tez pewnie wiesz, ze prawo jest mocno restrykcyjne i wcale nie tak prosto podniesc czynsz wlascicielowi. Obok mieszkala babcia, ktora mieszka w takim samym mieszkaniu od
@piternet: Tylko ze wy tych ładnych mieszkań za podobno 1900 nie dostaniecie, bo takie dostają Szwajcarzy a nie ludzie którzy się dopiero przeprowadzają. A OP nie dość ze będzie nowy to jeszcze dziewczyna nie będzie pracować, wiec dla firm wynajmujących to duże ryzyko i co najwyżej dostaną jakiś chłam koło 2000 albo będą musieli wybulić co najmniej 2500 - jeśli nie 3000 na coś w miarę normalnego. Zwłaszcza ze po niemiecku
@messageinabottle:
dzięki za odpowiedzi i zaangażowanie (innym tez dziękuje)

w sumie to jednak już nie ma tematu, bo w międzyczasie przyszła jednak oferta na 170k USD zdalnie, więc jeśli już gdzieś się przeprowadzę to raczej na bank nie będzie to szwajcaria (bo i po co?)