Wpis z mikrobloga

Hej, chciałbym zacząć przygodę z #homeassistant. Na pierwszy rzut chciałbym zarządzać ogrzewaniem w domu, dzięki czemu np. w nocy mógłbym je wyłączyć na godzinę czy dwie, żeby się ochłodziło, rano znów włączyć i dodatkowo włączyć grzejnik w łazience od 7 do 8, żeby mi się ręcznik nagrzał.

Wiem, że potrzebuję do tego HA, który postawię sobie teraz na starym laptopie z Ubuntu (umiem w programowanie i dockery, więc to poszło łatwo).

Druga sprawa to głowica do grzejników. Wyczytałem, że https://hejdom.pl/blog/17-tuya/342-tuya-zigbee-glowica-termostatyczna-moes-ts0601.html będzie ok. Ktoś używa?

Rozumiem, że do tego potrzebuję jeszcze dokupić takiego dongla https://allegro.pl/oferta/sonoff-zigbee-3-0-usb-dongle-plus-bramka-zigbee-12254709747 i czytając masę tutoriali pewnie dam radę to wszystko połączyć.

Czy dobrze to kombinuję? Czy pójście w dongla Sonoff Zigbee jest przyszłościowe? Czytałem, że wspiera sporo sprzętów i sam może łapać sporo urządzeń na raz. Będę wdzięczny za info.

Później chciałbym pójść w jakieś czujki obecności, żeby np. wyłączyć żarówkę LED w pokoju, jak z niego wyjdę, albo włączyć na kilkanaście minut wiatrak dołączony do żyrandola (ma swoje sterowanie na ściemniacz), jak będzie gorąco. Czy da radę to osiągnąć inwestując w te technologie?
  • 7
@panDocent: nie wiem, jak dużo elementów docelowo planujesz (a wierz mi, to jest uzależniające), więc sprawdź ile on dźwignie. Ja osobiście mam Cronbee, połączone z HA przez Zigbee2MQTT i to mogę szczerze polecić.

Rzeczy, które opisujesz, to niemal podstawowe funkcjonalności HA, więc tak da radę zrobić.

Ja z HA mam w ogrzewaniu:
- sterowanie cyrkulacją, która załącza się na kilkanaście minut w godzinie i tylko jak jesteśmy w domu, za dnia
@panDocent: stary laptop jako platforma "nośna" - od strony systemu pewnie ok, ale nie wiem, jak to energetycznie wychodzi, to będzie komputer chodzący non-stop, tu każde 10W mocy przekłada się na realny koszt w skali roku. Ale na początek ok.

Z HA można niemal wszystko, ogranicza cię w zasadzie głównie własna fantazja, umiejętności oraz chęć do siedzenia przy tym, bo trochę czasu jednak wymaga. I naprawdę ciężko wymyślić coś (nie popadając
Myślę że mocno to za kilka tygodni wstrząśnie rynkiem i cenami akcesoriów.


@clas: Może w ciągu lat, miesiące to miną zanim konsumenci się zdecydują zaryzykować wydawanie kasy na coś nowego i niesprawdzonego i nie wiadomo czy kontynuowanego w perspektywie lat i nawet wtedy wcale nie oznacza to że nagle zrezygnują z tego co mają i co działa i sobie będą całe domy wymieniać na Mattery.
@zomerstm, @clas, @Jarek_P, @dran2 dzięki wielkie za Wasze komentarze!

Mam jeszcze pytanie - polecacie jakieś tutoriale dla początkujących (bardziej od strony elektrycznej) np. jak np. ogarnąć kwestię światła w żyrandolach? Powiedzmy, że teraz mam zwykłe włączniki światła (pojedyncze i podwójne). Chciałbym jakoś je "zmądrzyć", żebym mógł np. wyłączać wszystkie światła jednym przyciskiem w telefonie. Czy jest w ogóle technicznie taka możliwość, żeby światłem można było sterować zarówno z HA
Wydaje mi się, że do takiego czegoś będzie potrzebny mi np


@panDocent: Dokładnie.

Albo może taki, żeby był odpowiedni pod włącznik podwójny?


@panDocent: No jak chcesz podwójny to tak.

Czy może lepiej iść w takie coś?


@panDocent: No, jak chcesz takie coś to lepiej takie coś. Każde z tych rozwiązań robi to co chcesz w ten sam sposób.

Drugi sposób (można zrobić później) to zewrzeć światło w żyrandolu na