Wpis z mikrobloga

Byłem dzisiaj u dentysty i zamiast jak zawsze plomba światłoutwardzalna to wstawiła jakiś tlenek cynku i powiedzieli ze kolejna wizyta za 4 msc i wtedy założy twarde wypełnienie. Do tego czasu mam obserwować i w razie gdyby zaczęło boleć i nie przestawalo po odstawieniu bodźcu to niestety leczenie kanałowe zęba z trzema korzeniami. Co myślą o tym ludzie z branży?

#stomatologia #dentysta
  • 21
  • Odpowiedz
@grap32: Nie jestem z branży, ale brzmi to rozsądnie. Po co płacić za wypełnienie jak być może trzeba je będzie rozgrzebać, żeby zrobić kanałowe?
  • Odpowiedz
@grap32: generalnie dentysta miał wybór albo od razu robić ci kanałowe, albo założyć teraz tlenek cynku a za kilka miesięcy sprawdzić czy wszystko się utwardziło i wtedy podjąć decyzję czy jednak kanałówka czy da się normalnie założyć plombę.

Ja byłbym wdzięczny bo dzieki tej akcji masz jeszcze jakąś szansę że unikniesz kanałowego.
  • Odpowiedz
@arcxa: a na ten tlenek cynku mówi się zatruty ząb? Bo kiedyś słyszałem, że stary kolegi kilka lat chodził z zatrutym zębem i w końcu sam wypadł
  • Odpowiedz
@grap32: Jeżeli masz spory ubytek ale do miazgi zostało jeszcze troszeczkę to tlenek cynku daje się aby "odbudował" trochę zęba. Taka próba ratowania zęba ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
@grap32: Nie, zatrucie to co innego. Zatruwa się aby przygotować do kanałowego (obumierają nerwy a przy kanałowym wyczyścić kanaliki i wypełnić)
  • Odpowiedz
@grap32: trochę bolał na początku a potem raz na jakiś czas lekko. Najgorsze było to że tlenek cynku był zmieszany z eugenolem i ciągle czułem posmak i zapach goździków. W moim przypadku lecznie miałem z 8 lat temu i od tamtej pory żadnych kolejnych problemów z tym zębem, na fotach rtg wygląda ok.
Kanałówki też w zyciu nie miałem (tylko wtedy było blisko) ale ludzie mówią że nie boli.

A
  • Odpowiedz
@grap32: wiem tyle co przeczytałem w necie i co mi dentystka na fotelu powiedziała. Sama metoda nie zawsze działa i często podobno kończy się na kanałówce i tyle. Mi babka ją zaproponowała na fotelu, mówiła że to "odroczone kanałowe" bo teraz albo za parę lat skończy się kanałowym. Minęło 8 a ząb trzyma się ok-żywy, na kontrolach z rtg wygląda normalnie i nadal nie ma sensu go ruszać.

A ten
  • Odpowiedz
@grap32: Mialem jakis czas temu robione dokladnie tak samo. Dostalem info, ze jezeli opatrunek z tlenku cynku nie pomoze, to bedzie kanalowe. Na szczescie zab sie ogarnal i pozniej poszla klasyczna plomba ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@grap32: Tak na marginesie to są lepsze materiały niż tlenek cynku do leczenia biologicznego miazgi. Ząb był wcześniej leczony czy pierwsze leczenie? Ile mniej więcej masz lat?
  • Odpowiedz