Wpis z mikrobloga

Trochę się spóźniłem. Miałem polecić seriale w stylu XIX wiecznego realizmu jakieś dwa miesiące temu, ale nie wchodzę już tutaj.

1) The North Water. Wrażliwy i poetycki chirurg polowy powraca z tłumienia powstania sipajów w Indiach i ma wyrzuty sumienia. Postanawia się zaciągnąć na statek wielorybniczy, aby "odpokutować" swoje grzechy i przy okazji dokonać odwyku. Jednak na statku szykuje się intryga, a oprócz tego na pokładzie statku znajduje się bezwzględny i zezwierzęcony wielorybnik. Czyja wizja świata zwycięży i kto przeżyje.

2) Terror. Opowieść o ekspedycji Franklina na podstawie książki Dana Simmonsa. Jest wątek paranormalny, ale reszta serialu jest zrealizowana perfekcyjnie z naciskiem na walkę o przetrwanie i poniżenie ludzkiej pychy.

3) Alienist. Serial na podstawie książki o tym samym tytule autorstwa Caleba Carra. Pan przez wiele lat odmawiał różnym ludziom ekranizacji, bo nie rozumieli za bardzo klimatu i chcieli zbyt ugrzecznić serialu dla szerszego odbiorcy. W wielkim skrócie jest to polowanie na seryjnego mordercę w Nowym Jorku przełomu XIX/XX wieku. Oprócz tego w filmie przewija się motyw zmian technologicznych i formowanie się procedur policyjnych i kryminologicznych. Piękna scena w kostnicy gdzie stary "patolog" spuszcza gazy z martwych ciał zapalając je przy użyciu powiedzmy dyszy, które rzucają upiorny poblask. Serial ma drugi sezon, który toczy się w czasach wojny z Hiszpanią.

4) Paris Police 1900. Francja lata 90. XIX wieku. Przez kraj przetoczyła się słynna sprawa Dreyfusa, która podzieli już bardzo rozdrobniony kraj. Anarchiści, nacjonaliści, rojaliści, antyklerykałowie, antysemici i lojaliści statusu quo walczą o wpływy we Francji. Piękna realia epoki, przepaść pomiędzy bogatymi i biednymi. Ciekawostka o biednym Dreyfusie, bo w serialu tak naprawdę niewiele o tym jest. W wielkim skrócie Alfred Dreyfus stał się ofiarą nagonki antysemickiej i został skazany na dożywotni obóz w Gujanie Francuskiej za rzekome szpiegostwo na rzecz Niemiec. Uniewinniony w 1906 roku i przywrócony do śłużby, ale Alfred nie chciał już służyć z oczywistych powodów, ale to nie koniec, bo Dreyfus będzie walczył dla Francji podczas I wojny światowej i trafi do Verdun w wieku 57 lat - jeżeli mówimy już o patriotyzmie. Afera zmarginalizowała wpływy prawicy i Kościoła we Francji.

5) Taboo. Brytyjski żołnierz powraca do Londynu z godnej służby Królowej w koloniach, aby przejąc spadek po ojcu, ale zostaje wciągnięty w intrygę pomiędzy Zbuntowanymi Koloniami i Wielką Brytanią. Wspaniała rola papieża Franciszka (Jonathan Pryce), który przewodzi Kompanii Wschodnio Indyjskiej i jest takim wspaniałym i obrzydliwym gnojkiem, że aż cudownie go oglądać. Piękna scena rodem z malarstwa realistycznego gdzie biedota miesza substancję potrzebną do stworzenia prochu i zasypiają nad kadziami.

6) ZeroZeroZero. Wybór zaskakujący może, bo akcja dzieję się w czasach współczesnych, ale realizm godny XIX wiecznych mistrzów. Fabuła kręci się wokół fiaska jednego przewozu kokainy i konsekwencji tego zdarzenia dla trzech linii fabularnych; włoskiej mafii, bogatej japiszonowej rodziny szmuglującej narkotyki na pokładzie statku oraz antynarkotykowej jednostki militarnej z Meksyku. Pięknie nakręcony serial, zwłaszcza miasto Monterrey rozświetlające ciemność nocy. Przerażający i onieśmielający czarny charakter pozbawiony jakichkolwiek skrupułów i moralności.

7) Babilon Berlin. Serial o Niemczech lat 20. i 30. Rozkład państwa, narkotyki, rozwiązłość, rosnące napięcia na linii komunizm-nacjonalizm. Bohaterem jest były żołnierz, który ma ogromne problemy z traumą po I wojnie światowej.

8) Quarry. Weteran z Wietnamu powraca z wojny do domu. Ma problemy osobiste i finansowe. Dostaje zlecenie od lokalnej mafii za spore pieniądze, ale coś idzie nie tak.

9) Primal. Wspaniała animacja w fantastycznym świecie pokroju Conana barbarzyńcy. Walka o przetrwanie w brutalnym świecie natury. Piękna animacja

Bonus:

W ramach bonusu dodaję listę słynnych fotografów amerykańskich działających w większej mierze w I połowie XX wieku, którzy dokumentowali życie na zasadzie realizmu. Wszystkie ich prace możecie znaleźć w kolosalnych rozdzielczościach na stronie Library of Congress. Fotografie czasem ważą w TIFie po 500 MB. Jest też tam seria docuAmerica, która datuje się od lat 50. do 90. XX wieku.

Lewis Hine. Znany przede wszystkim z dokumentowania pracy dzieci w Ameryce. Chłop miał wiele problemów osobistych z tym związanym.Jack Delano (kolej), John Vachon, Russell Lee, Dorothea Lange, Marion Post Wolcott, Theodor Horydczak, Arthur Rothstein, Arthur S. Siegel, Andreas Feininger, Gordon Parks, John Ferrell, Martha McMillan Roberts.

Tutaj postów już nie będzie. Są na reddicie pod subredditem Dragon Utopia. Od wielu lat ten subreddit prowadzę. Tutaj pojawiały się tylko 4 posty na dzień tam około 10 na dzień.

#historia #starszezwoje #myrmekochoria #seriale
  • 15
Z serial, które poleciłeś, moim ulubionym jest Terror. Klimat pierwsza klasa, choć (prze negatywny odbiór bohaterów) potrafi męczyć. Ale wielkie zaskoczenie, bo serial "inny niż wszystkie" i bardzo mało osób o nim słyszało.
@myrmekochoria: Dodałbym do listy jeszcze "A Young Doctor's Notebook" z Danielem Radcliffem, świety serial o młodym lekarzu na zapyziałej rosyjskiej prowincji.

I jeszcze "Copper" od BBC America.