Wpis z mikrobloga

Mireczki w przyszłym roku (koło kwietnia) planuję ruszyć z dobudówką domu. Projekt i pozwolenie już mam. Ot nic skomplikowanego, prosta bryła. System gospodarczy z pomocą ojca i teścia( ͡º ͜ʖ͡º) + jakiś zbrojarz/ murarz czy inny akrobata w zależności od potrzeb, najlepiej emeryt górniczy co ma fach w ręku ( ͡º ͜ʖ͡º) . Mieszkać gdzie z różową mam, więc dobudowywać mogę sobie nawet kilka lat, nie ma jakiejś presji, nie mamy kredytu. Będę bardzo zadowolony jak uda się doprowadzić do zimy do stanu surowego otwartego.

Pierwsza sprawa (będę o to pytał kierownika budowy, ale tu też zapytam) - na jak długo mogę odkopać fundament istniejącego domu przy ścianie do której będę doklejał dobudówkę? Czy ktoś ma jakieś doświadczenie w tej kwestii? Muszę się z tym spieszyć czy raczej nic poważnego się nie powinno stać? Ławy muszę zrobić wzdłuż całego fundamentu istniejącego budynku i jakoś nie umiem sobie wyobrazić jak to robić odcinkami (internet tak mówi). Istniejący budynek jak i planowany bez piwnic.

Powoli rozglądam się też za materiałami i chciałbym zasięgnąć porady wykopków. Co kupować i czy już teraz czy czekać do lutego?

Stali zbrojeniowej potrzebuję około 1 tony. W styczniu leciała po 9k , teraz po 4-5k. Pytanie czy czekać i liczyć na dalsze spadki (powodowane zmniejszeniem popytu przez wysokie stopki) czy kupować teraz (bo po nowym roku jak skokowo zdrożeje energia to stal też ruszy w górę + słaba złotówka)? Co radzicie? Jak zamawialiscie stal to już pociętą zgodnie z rozpiską w projekcie czy całe pręty do samodzielnego cięcia? Są duże różnice w cenie?

Bloczki fundamentowe i pustaki ceramiczne. Czekać licząc że coś spadnie czy raczej pójdzie do góry przez skok cen energii? Lepiej tradycyjne z spoinami pionowymi czy lepsze będą P+W a może coś innego?

Co jeszcze mogę kupić żeby mogło trochę poleżeć bez straty na jakości? Cement i beton odpada z wiadomych względów. Piasek jest tani. Styropian do izolacji fundamentów, płyt żelbetowych, materiały pomocnicze (stemple, deskowanie itp.? )

Na działce miejsce mam, stal pociętą i inne niskogabartyowe materiały o wyższej wartości też mam gdzie schować, dłuższe pręty na i pod plandeke.

#budujzwykopem #budownictwo #budowadomu
  • 2
@luke-dolla7: z cenami to jest ruletka, jak dołączymy do wojny to znów wystrzelą
fundament odkopujesz tylko etapami inaczej narazisz się na naruszenie konstrukcji i to na zasadzie dziś wykopuje i zalewam ten odcinek. niestety upierdliwa robota
zbrojenie zastanów się na kompozytowym lub mieszanym, jest tańsze i łatwiejsze w montażu
@luke-dolla7: @luke-dolla7: w sprawie fundamentów - jak wspomniałeś, mocna konsultacja z KB.

Ogólnie to temat jest trudny i bardzo mało ekip się tego podejmuje ze względu na ryzyko i niewspółmierny zysk.

Długość jednoczesnego odkopania fundamentów zależy od bardzo wielu czynników - spoistości gleby, stanu obecnych fundamentów i technologii ich wykonania, stanu ścian, konstrukcji dachu. Od kwietnia podbijam fundamenty w domu rodzinnym na wsi i ja np. odsłaniałem od razu całą