Wpis z mikrobloga

Szybkie pytanko, docieplenie stropu. 20cm wełny z lambda 0,37 czy 30cm wełny z lambdą 0,4?


@warius:
20cm lambda 0,037 U=0,185
30cm lambda 0,040 U=0,133 <- lepiej zaizolowane
  • Odpowiedz
@warius: Lepiej zaizoluje Ci 30cm wełny. Pytanie czy są inne wymogi,np czy będziesz potrzebna komunikacja po tej izolacji.
Jak chcesz sam opór cieplny to dzielisz grubość przez lambdę, im większy opór tym lepiej.
  • Odpowiedz
Szybkie pytanko, docieplenie stropu. 20cm wełny z lambda 0,37 czy 30cm wełny z lambdą 0,4?


@warius: jakiego stropu, co jest na nim z czego wykonany?
  • Odpowiedz
@tussipect: fajnie tylko trzeba uwzględnić jeszcze opór cieplny samego stropu.


@ksiak: po co? pytanie odnosi się tylko do samej wełny a nie liczenia całej przegrody,
obliczenie samej wełny jasno pokazuję co jest lepszym rozwiązaniem...
  • Odpowiedz
@ksiak: strop akermana w starym budownictwie, oddzielający ogrzewane pomieszczenie od nieużytkowanego stropu. Gdzieniegdzie nie mogę dać więcej niż 20cm aby zrobić jakieś kładki technologiczne ale na części mogę dać więcej, powiedzmy te 30cm dlatego pytam.
  • Odpowiedz
po co? pytanie odnosi się tylko do samej wełny a nie liczenia całej przegrody,

obliczenie samej wełny jasno pokazuję co jest lepszym rozwiązaniem...


@tussipect: ale nie koniecznie jest zasadne, autor może odnieść mylne wrażenie, że zawsze więcej wełny = lepiej. Trzeba jednak brać również pod uwagę czynniki inne czynniki w tym finansowe.

strop akermana w starym budownictwie, oddzielający ogrzewane pomieszczenie od nieużytkowanego stropu. Gdzieniegdzie nie mogę dać więcej niż 20cm aby zrobić jakieś kładki technologiczne ale na części mogę dać więcej, powiedzmy te 30cm
  • Odpowiedz
@ksiak: Dzięki, testowo ubiegłej zimy 20cm wełny położyłem już na fragmencie i różnica w temperaturze sufitu wynosi blisko 2 stopnie. Dzisiaj w oko rzuciła mi się w oko trochę wełny 15cm w b. dobrej cenie więc zacząłem się nad tym zastanawiać.
  • Odpowiedz
Dzięki, testowo ubiegłej zimy 20cm wełny położyłem już na fragmencie i różnica w temperaturze sufitu wynosi blisko 2 stopnie. Dzisiaj w oko rzuciła mi się w oko trochę wełny 15cm w b. dobrej cenie więc zacząłem się nad tym zastanawiać.


@warius: w teorii można by się było nawet nad tymi 15cm zastanowić. Skoro masz wyżej pomieszczenie które nie jest ogrzewane ale jest zamknięte to ono samo robi już częściowo robi
  • Odpowiedz
@tussipect: ale nie koniecznie jest zasadne, autor może odnieść mylne wrażenie, że zawsze więcej wełny = lepiej. Trzeba jednak brać również pod uwagę czynniki inne czynniki w tym finansowe.


@ksiak: wełna o niższym lambda jest zawsze tańsza, obie spełniają wymóg izolacyjności ale lepiej zawsze dać za dużo izolacji niż za mało, 30 na mijankę to będą 2-3 warstwy a to już dobrze uszczelnione. Gdyby zadał pytanie ile dać
  • Odpowiedz
wełna o niższym lambda jest zawsze tańsza, obie spełniają wymóg izolacyjności ale lepiej zawsze dać za dużo izolacji niż za mało, 30 na mijankę to będą 2-3 warstwy a to już dobrze uszczelnione. Gdyby zadał pytanie ile dać minimalnie to też inaczej byśmy do tematu podchodzili ale zaraz wejdziemy w dywagacje że w sumie to może nie dawać wcale bo załącznik do WT go nie dotyczy ;]

Jako ciekawostka: taniej wyjdzie dać
  • Odpowiedz
@tussipect: weź chłopie daj sobie na wstrzymanie. Przeczytaj powyżej co wyszło i gdzie to chce zastosować.


@ksiak: o, widzę że kolega z poczuciem wyższości i nieomylności ;], to ja przebijam i proponuję uwzględnić koszty ogrzewania w kalkulacji doboru grubości izolacji, policzmy mu jeszcze mostki i rozrysujmy detale
  • Odpowiedz
to ja przebijam i proponuję uwzględnić koszty ogrzewania w kalkulacji doboru grubości izolacji, policzmy mu jeszcze mostki i rozrysujmy detale


@tussipect: nie ma sprawy, jeżeli wiesz jak to działaj.
  • Odpowiedz
@tussipect: @ksiak: Finalnie trafiła się wełna 20 cm 0,35 L w b. dobrej cenie i warstwę takiej grubości wyłożyłem. Wnioski dla potomnych - W mieszkaniu pod ocieplonym stropem temp. skoczyła o 0,5 stopnia do góry bez zmiany parametrów ogrzewania.
Wydaje mi się, że ciepłe powietrze w większej mierze zostaje w pomieszczeniach więc zniknął problem "chłodu" mimo grzania. To może się jeszcze zmienić jak przyjdą zdecydowanie niższe temperatury ale
  • Odpowiedz