Wpis z mikrobloga

#mikrokoksy #mirkokoksy Mireczki - taki eksperyment myślowy - czy jesteście mi w stanie powiedzieć jaki będzie rezultat?
1. Więc powiedzmy ze moje zapotrzebowanie kaloryczne aby utrzymać dotychczasową wagę w miejscu to 2000 kcal.
2. I teraz rozważmy 2 przypadki, w których będziemy przyjmować dziennie 3000 kcal przez miesiąc, ale:
3a. W pierwszym przypadku żremy KFC, uzupełniamy czipsami i słodyczami.
3b. W drugim żremy tylko zdrowe warzywka i wodę, ewentulanie jakąś grilowaną pierś z indyka.
4. I teraz czy w obu przypadkach, pod koniec miesiąca waga będzie identyczna? Powinna się zwiększyć, ale czy będa jkaieś róznice. No i właśnie czy będą jakieś róznice i w czym? oprócz zgagi.
  • 7
@ZawzietyRobaczek:

żeby w obu przypadkach waga była identyczna musiałby być również identyczny rozkład makroskładników, nie tylko kalorii

czysto teoretycznie przy identycznym rozkładzie kalorii i makroskładników waga byłaby identyczna, ale

w przypadku nr 1 w diecie prawdpodobnie byłoby dużo więcej soli niż w drugim przypadku co mogłoby mieć wpływ na retencje wody, dodatkowo w przypadku nr 2 byłoby dużo więcej błonnika jednocześnie będąc dietą dość ubogoresztkową co też pewnie by miało wpływ
Przede wszystkim KFC i chipsy to tony soli, zatem bardzo prawdopodobne, że sama waga będzie wyższa w opcji 3a przez chociażby zatrzymywanie wody w organizmie. Do tego dochodzą różnego rodzaju indywidualne predyspozycje, dotyczące chociażby trawienia takich ilości tłuszczu (zaparcia i inne takie). Zatem, czysto matematycznie, 3000kcal to 3000kcal w obu przypadkach, ale wynik na wadze może się różnić przez diametralnie różny podział makroskładników i ich wpływ na organizm.
@ZawzietyRobaczek: w obu przypadkach byś się ulał bo to pod koniec miesiąca byłoby 30k nadwyżki, czyli 4kg tłuszczu. To, że jedna dieta byłaby zdrowsza mało finalnie zmienia bo kompozycja ciała byłaby praktycznie bez zmian, ewentualnie trochę wahania z poziomem wody bo ta dieta fast foodowa to by biła rekordy soli ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@ZawzietyRobaczek: Są badania, które wskazują, że jakość jedzenia również ma znaczenie. Warto zaznaczyć, że produkty wysokiej jakości/niskoprzetworzone w rzeczywistości mogą dostarczać mniejszą ilość kcal bezwzględnych. Na przetworzenie produktów organizm również poświęca energię, trudniej organizmowi jest przetworzyć produkty białkowe jak i pełnoziarniste, niż produkty w postaci czekolady i coli, a zatem na te pierwsze musi poświęcić znacznie więcej energi.