Wpis z mikrobloga

  • 4599
Zrobiłem kiedyś dla pewnej dużej firmy w NL cały system zarządzania produkcją, który jak dla mnie był bardzo czytelny i przejrzysty. Jak chłopu na roli. Przeszkoliłem w jego obsłudze ich pracowników IT, oraz wydrukowałem obszerną instrukcję obsługi. Po paru miesiącach ci z IT #!$%@? mój pomysł i całe oprogramowanie, oraz #!$%@? z firmy patentując jako swoją własność. Po dwóch latach przepychanek w sądzie odzyskałem prawo do swojego dzieła, oraz wszelkie ich zyski, których dorobili się na mojej pracy. Kluczem były wszelkie komentarze po polsku w pozostawionym kodzie. Oni nawet nie próbowali tego zatuszować. Czułem się jakbym wygrał w totka.

Pisałem kod po godzinach pracując na etacie. Nigdy nie śniłem, że będzie to coś, co się sprzeda. Miało być to tylko dla jednej firmy, a okazało się #!$%@? majstersztykiem. Dziękuję im za reklamę i za zyski. Tydzień temu był finał sprawy, a dziś już mam wszelkie rozliczenia na koncie. Ale się belasting do mnie #!$%@? :D
#programista25k #programowanie #zlodzieje
  • 150
  • Odpowiedz
bardzo fajna historia, ale mam jedną prośbę: możesz już więcej nie popełnić tego błędu? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  • Odpowiedz
Kluczem były wszelkie komentarze po polsku w pozostawionym kodzie.


@kenay: Co za brak profesjonalizmu!!! ;-)

Udowodnienie autorstwa swojego kodu w dzisiejszych czasach nie jest zbyt trudne. Wystarczy robić to porządnie, czyli używać gita (choćby lokalnego) i potem można pokazać cały log commitów i rozwój kodu źródłowego. Takiego procesu nie da się podrobić, biegły wykryje bez problemu co było prawdziwym rozwojem a co udawanym.

Anyway, komentarze to bym pisał EN bo wyczyszczenie
  • Odpowiedz
dostałem zlecenie.


@kenay: Hmmm

Gratulacje, natomiast nie rozumiem jednej rzeczy - czy w momencie sprzedania tego oprogramowania przez Ciebie firmie z NL, nie było przekazania również praw autorskich? Myślałem że to standard?


@slgdfhsdhjfbs: Dokładnie tak. Raz pisze o pisaniu po godzinach, w jednym komentarzu, że robił to na zlecenie...

W pracy każda rzecz jaką wykonamy w ramach zlecenia, polecenia i wynikająca z zakresu obowiązków należy do firmy. Tutaj można się
  • Odpowiedz
Typ solo nakodził system MES dla "dużej firmy w NL", specka w głowie, ktoś pyta o repo z kodem to "miałem backup awaryjny", polskie komentarze w kodzie które okazały się kluczowe. Zlecenie dostał bo powiedział, że ogarnie. FATy SATy wdrożenie też pewnie solo. Oprogramowanie tak generyczne, że w innych firmach działało bez zmian :-)

Myk jest taki że w systemach tego typu patentuje się tylko algorytmy optymalizujące "prace" danej branży - rozkładanie
  • Odpowiedz