Wpis z mikrobloga

Chciałbym sobie zbadać pikawę. Wiem, że przysługuje mi to na NFZ, ale chyba wolałbym prywatnie.

Tzn wolę zapłacić i pójść w jedno miejsce gdzie za jednym zamachem zrobią mi ekg czy tam inne badania profilaktyczne i na koniec konsultacja lekarska i całość załatwiona w 2 godziny, niż iść do rodzinnego, potem skierowanie, potem gdzieś jechać na badanie, potem gdzieś indziej na omówienie wyników itd i się z tym bujać kilka dni. (nie wiem czy to tak dokładnie wygląda, ale tak sobie to wyobrażam).

Znacie takie miejsce w #krakow gdzie szas pras i pan doktór mi powie, czy wszystko ok czy też muszę bardziej o siebie zadbać? Nic mi nie dolega, ale chciałbym wiedzieć po prostu w jakim stanie mam silnik.

#lekarz #kardiologia #40plusclub
  • 16
@marcel_pijak: ja bym jednak poszedł do pierwszego kontaktu - raz że EKG na bank nie wystarczy (ja np miałem ostatnio a i tak, chociaż wyszło dobrze, z uwagi na cukrzycę mnie diabetolog mnie wysyła na bardziej szczegółowe badania), dwa że też badać się specjalistycznie bez powodu to niekoniecznie musi być dobry pomysł. Każdy z nas ma jakieś odstępstwa od normy i skończy się tak, że zaczniesz diagnozować chorobę, której nie masz.
@powaznyczlowiek: Nie chcę diagnozować choroby której nie mam, ale prowadzę niezdrowy tryb życia, palę cygary (niestety), czasem po 8 kaw na dzień, niedosypianie, tłuste żarcie, fast foody więc bym z chęcią wjechał na kanał diagnostyczny żeby mi ktoś wbił pieczątkę albo skierował do mechanika. Myślałem, że da się to szybko i łatwo załatawić ale chyba rzeczywiście trzeba zacząć od POZ.
@marcel_pijak: myślę, że kardiolog po prostu sprawdzi znacznie mniej niż internista, a jak coś znajdzie to albo i tak cię odeśle do pierwszego kontaktu po skierowania albo skupi się na problemach sercowych (i np zacznie leczyć nadciśnienie, które może mieć jeszcze inny powód)

Bieganie po lekarzach jest upierdliwe ale warto raz na jakiś czas - głupio coś przeoczyć. Fajnie że o tym pomyślałeś tak czy siak, to już połowa sukcesu! ʕ
@sprzedalem_konto_za_dyche: Mam luxmeda, do którego jestem wpisany na NFZ (JDG here więc nie mam multisporta,luxmedu ani owocowych czwartków), ale lekarzy do tej pory omijałem szerokim łukiem bo po prostu nic mi nie dolega przez całe życie., Jednak PESELU nie oszuka więc chciałem sprawdzić.. Nie znam realiów ale publiczna służba zdrowia mi się kojarzy z czymś strasznym, długimi terminami, rozwlekaniem wizyt, a wolę zapłacić i załatwić sprawę w 2 h, niż biegać
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@marcel_pijak: Jeśli chcesz sprawdzić pikawę profilaktycznie, to EKG to absolutne minimum.

Mocno doradzam echo serca (takie USG serca, więc bezbolesne, nieinwazyjne, itd.), a jeśli masz jakieś problemy z (nad)ciśnieniem, to Holter (również nieinwazyjne, ale trochę upierdliwe, bo trwa dobę; poczytaj sobie).

PS Po czterdziestce czasem są jakieś zestawy pakietów badań (bezpłatne lub płatne) w różnych placówkach (również typu Medicover czy LuxMed).

Zdrowia!
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@marcel_pijak: zacznij od rodzinnego. Jeśli jesteś po 40 to na fundusz przysługują ci jakieś badania w ramach 40+ czy coś podobnego- na pewno warto zrobić morfologię, cholesterol, próby wątrobowe, glukozę, pewnie lekarz ci coś tam zleci jeszcze. No i często w przychodni mogą zrobić EKG w ramach wizyty. Do tego weź skiero na USG jamy brzusznej, może RTG klaty no i USG jajec. To w ramach funduszu. Jeśli zależy ci na