Wpis z mikrobloga

mam pytanie, może mądre, może głupie, nie wiem - mianowicie, jak dokładnie działa zwrot podatku #vat dla turystów za granicy?

Rozumiem, że kupuję coś w kraju poza UE, płacę VAT przy zakupie, wypełniam formularz i potem otrzymuję zwrot VAT. I teraz pytanie, czy po przylocie muszę opłacić polski podatek, cło, czy jak to działa? jeżeli nie zgłoszę telefonu przeznaczonego na prezent przewożonego w bagażu podręcznym do oclenia, czy ktoś to w ogóle sprawdza? jestem kompletnie zielony w tym temacie, proszę nie bić ( ͡° ʖ̯ ͡°)

#ksiegowosc #podatki
  • 5
@zibizz1: no dobra, ale czysto teoretycznie, czy to jest jakkolwiek do wykrycia, jeżeli ktoś po prostu przeszedłby przez bramkę "nothing to declare" i tyle? Na logikę wydaje mi się że nie za bardzo, ale może coś mi umyka?
@loczo: Masz tak samo jak zamówisz paczke z chin albo USA to nie zawsze Ci VAT naliczą w UC. Drobnice puszczają. Jak masz jednego laptopa na granicy to spoks, ale 2 juz moga nie przejsć:P
@zibizz1: czyli rozumiem, że jak będę miał dodatkowy telefon w bagażu podręcznym, to raczej nie ma się czego cykać ( ͡° ͜ʖ ͡°) generalnie zastanawiałem się, w którym momencie niby to sprawdzają
@loczo: Tzn oni mają prawo zawsze Cie zatrzymać i kazać Ci zapłacić za przywiezienie fantów. Nie musisz płacić za coś co wywoziasz czasowo i wraca np jak zabierasz swój sprzęt na wakacje zagraniczne albo np wysyłasz sprzet do naprawy za granice. Tylko w razie czego gdyby była siara na granicy to dobrze jest miec jakis papier ze VAT został zapłacony, albo że wczęsniej ten sprzęt wyjechał itp

Np z tego co