Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
#3d #druk3d
Czesc,

Nie mam jeszcze drukarki 3d ale mysle nad kupnem. W czym projektowac projekty pod druk, specyficznie musi byc oprogramowanie od danej drukarki? Zielony jestem. Porady?
  • 10
@blakker: zacznij od tinkercad. Takie online narzędzie. Proste, ale do nauki w sam raz. W tym stworzysz plik .stl, który dalej musisz przerobić na gcode np w oprogramowaniu dostarczonym przez producenta drukarki. Gcode to taki uniwersalny język, któy leci na maszynę.
@blakker: Techniczne. Freecad (moim zdaniem mało intuicyjny), Fusion360 (jest darmowy dla hobbystów, ale forma robi bardzo dużo żeby było ciężko znaleźć link do darmowej wersji), Tinkercad (nie polecam, z moich doswiadczeń w przerabianiu modeli wynika, że tinkercada używają ci, którzy nie potrafią używać niczego innego, i tinkercada też nie)
chcialbym korzystac z czegos co nie dodaje nigdzie tego do bazy itd. W tym wypadku chyb tylko pierw kupno a pozniej nauka :/


@blakker: freecad nie dodaje, ale jest upośledzony. jeśli przestanie ci przeszkadzać "dodawanie do baz", to polecam onshape.com

co do projektowania pod drukarki, to projektujesz w dowolnie czym - ale przed drukiem musisz to przygotować do druku jeszcze. są różne programy, ale w większości przypadków najlepiej sprawdzą się te
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@blakker: musisz użyć programu który potrafi exportowwc obiekt 3D do pliku typu .stl
Może to być jakiś Cad ale też np SketchUp albo nawet takie proste jak Paint3D z istniejący w windowsie od 10tki

Tak tworzysz obiekt 3d - potem musisz go potraktować programem co przerobi obiekt3d na sterowanie konkretną drukarka i dla konkretnego filamentu czy żywicy - tzw slicerem - i z niego masz już plik gotowy dla drukarki
@blakker: używam Fusion360 i polecam, bardzo fajne do tworzenia ale ponoć można używać nawet Sketchup do prostych rzeczy. Dodatkowo PrusaSlicer i osobiście powiem ze warto zainwestować w RPi i sobie Octoprint zainstalować do kontrolowania drukarki (później jak zmieniasz drukarke to jest jeszcze prościej).

Ender 3 V2 będzie perfekcją na pierwszą drukarkę - ja miałęm i polecam.