Wpis z mikrobloga

Szukam pomysłu na ograniczenie zużycia energii w domu , obecnie średnie zużycie mam około 500-550kwh
Brak PV , taryfa G11
Ale konkrety

Najbardziej prądożerne urządzenia to
Pompa hydroforowa 1,3kw do własnego ujęcia wody
Bojler 100l / 24h/7 grzeje do 45*C
Gotowanie indukcja / piekarnik
Pranie
Pralka+suszarka bębnowa

Poki co optymalizacje znalazłem w ograniczeniu grzania wody w nocy ale może coś pominąłem , może coś można zamienić i odczuć zmianę ?

Poza tym standardowo
Laptop , tv ,telefony, światło itp ale to margines zużycia podejrzewam

#budujzwykopem #dom #kiciochpyta #elektryka
  • 91
@kutwa_sprytny: ustaw sobie na tym bojlerku czasówkę np. o 4 włączanie aby na 6/7 było i popołudniu to samo aby wieczorem wziąć prysznic, do gotowania stosuj przykrywki na garnek, pierz rzadziej.

dochodzimy do kuriozalnej sytuacji, gdzie cofamy się w postępie technologicznym.
A jak zobaczą, że wiele osób może kryteria 2-2,6kkWh spełnić to stanie się to już norma¯\_(ツ)_/¯
@kutwa_sprytny: Niekoniecznie TV Sony 32" w standby bierze 11-12 W, ostatnio mierzyłem. Już dawno jak nie używam modemu/dekodera od orange to po prostu wyłączam go z zasilania na jałowo również to było jakieś 20W. Co do CWU jeżeli masz cyrkulacje przemyśl jej sterowanie. Krążąca woda w układzie skutecznie studzi zasobnik.
Bojler 100l / 24h/7 grzeje do 45*C


@kutwa_sprytny: zamień bojler na pompę ciepła jak masz miejsce. Są takie mniejsze tylko do grzania CWU.

aptop , tv ,telefony, światło itp ale to margines zużycia podejrzewam


@kutwa_sprytny: zmierz każde urządzenie. Niektóre są energooszczędne i w trybie standby ciągną poniżej 0.5W a nawet poniżej 0.1W wtedy nic z tym raczej nie robisz ale są takie które ciągną masę prądu chociaż zazwyczaj są to
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kutwa_sprytny: zapewnie najwięcej prądu ciągnie bojler, najkorzystniej przejść pewnie ma g12w i grzać wodę oraz robić pranie w tańszych godzinach.
Przecież nie zrezygnujesz z pieczenia ciasta i ciepłego obiadu dla kilku kWh oszczędności
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@kutwa_sprytny: najwięcej ciągnie bojler zapewne. Mam bardzo podobny zestaw jak u ciebie choć bojler mniejszy. Po pierwsze trochę zimna ta woda na wejściu. Ze studni powinna mieć ok. 10 stopni bo takie są sred ile temperatury wody gruntowych. Jeżeli masz 4 to rury idą płytko? Gdzieś po drodze wychodzą na powierzchnię?
Po drugie można dużo zejść z rachunku zużywając mniej wody poprzez ograniczenie ciśnienia. Zobacz jakie masz teraz. Ogranicznik do instalacji
klima świetnie sobie radzą


@kutwa_sprytny: za #!$%@? nie wiem po co ten kocioł elektryczny kupiłeś, elektryczne ogrzewanie ma sens tylko jako akumulacyjne z grzaniem w 2 taryfie. Już lepiej było klimę dołożyć tam gdzie jej nie ma a w łazience elektryczny grzejnik pewnie już masz

Boiler żre najwiecej, ale z ciekawostek to routery i dekodery szczególnie do kablówek no i satelity też potrafią żreć 20W cały czas w skali miesiąca to
@eXe1987: no wiesz, kto bogatemu zabroni :-) szukaliśmy oszczędności. Zimnego jeść nie będzie, kąpać się w zimnej wodzie też nie. Ale jeżeli z czegoś można zrezygnować to suszarka jak najbardziej. Zwłaszcza, że ma domek i może suszyć na zewnątrz.
@pigoku: Mam około 4KPA w instalacji ( wydaje mi się że za dużo ale tak został ustawiony hydrofor i nie ruszam :D )
Suszarka to akurat must have w przypadku posiadania bombelka , zajebisty komfort a dodatkowo ułatwienie dla żony która ma stopień niepełnosprawności w związku z chorbami kręgosłupa
Ten myk z ciśnieniem to świetna rada
@kutwa_sprytny: solary? u mnie od wiosny może ze 3 dni było bez ciepłej wody, a resztę sezonu do września była. I byłaby nadal jakby panele dało się obracać w kierunku słońca, bo teraz tylko w południe pompka chwilę pochodzi
@kutwa_sprytny: Chyba niewiele zrobisz, bo najwięcej to Ci ciągnie to, z czego nie możesz zrezygnować.
Jedynie suszarka może pójść w odstawkę i ew oszczędności w stylu gotowanie wody tylko na tyle ile trzeba a nie pełny czajnik.
Szybszy prysznic, ale to sztuka dla sztuki.

Mi zużycie nie przekracza 130-150kwh w miesiącu z klimą i indukcją i 100-120kwh bez klimy.

To przepaść, a wątpię żebyś aż tak marnował prąd na głupoty.
Taki