Aktywne Wpisy
Duza-fajka +433
Zmarła mi przed chwilą mama, 6 lat temu tata, jak jeszcze byłem nastolatkiem. 22 lata na karku, od dawna się czułem sam na tym świecie, ale teraz to już przesada
Prawda jest taka że
Skopiuj link
Skopiuj linkWykop.pl
Hart ducha i odporność
Stoicyzm na dziś – 25 września
Słabość płynąca z zależności
„Pokaż mi kogoś, kto nie jest niewolnikiem! Jeden pozostaje w niewoli żądzy, inny chciwości, jeszcze inny władzy, a każdy jest niewolnikiem lęku. Mogę podać imię byłego konsula, który jest niewolnikiem drobnej starej kobiety, milionera, który pozostaje w niewoli sprzątaczki. […] Żadna niewola nie jest gorsza od tej, którą sami sobie narzucamy.”
– Seneka, Listy moralne do Lucyliusza, 47.17
Wszyscy jesteśmy w ten lub inny sposób uzależnieni: od naszych zwyczajów, kawy, komfortu, akceptacji innych. Te zależności sprawiają, że nie kontrolujemy własnego życia – rządzą nim uzależnienia.
„Każdy, kto naprawdę chce być wolny – pisze Epiktet – nie pożąda niczego, co znajduje się pod kontrolą kogoś innego. W przeciwnym razie stanie się niewolnikiem”. Rzeczy, na których nam zależy, mogą zostać nam błyskawicznie odebrane. Ktoś może zakłócić nasze zwyczaje, lekarz może zabronić nam picia kawy, możemy znaleźć się w niekomfortowej sytuacji.
To dlatego musimy się wzmacniać, badając uzależnienia, zanim staną się zbyt poważne. Czy możesz spróbować obejść się bez czegoś jeden dzień? Potrafisz na miesiąc przejść na dietę? Potrafisz oprzeć się pokusie sięgnięcia po telefon i wykonania rozmowy? Czy kiedykolwiek brałeś zimny prysznic? Po kilku pierwszych próbach okazuje się, że nie jest to takie straszne. Czy zdarzyło Ci się prowadzić samochód znajomego, podczas gdy Twój (lepszy) znajdował się w warsztacie? Czy naprawdę było to takie nieprzyjemne? Uodpornij się na zależność od komfortu i wygodny. W przeciwnym razie Twoja słabość może Cię pewnego dnia powalić na kolana.
#dailystoic
#motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm
Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
A czemu widzisz źdźbło w oku brata swego, a belki w oku swoim nie dostrzegasz? Albo jak powiesz bratu swemu: Pozwól, że wyjmę źdźbło z oka twego, a oto belka jest w oku twoim? Obłudniku, wyjmij najpierw belkę z oka swego, a wtedy przejrzysz, aby wyjąć źdźbło z oka brata swego.