Wpis z mikrobloga

Dlaczego na Ukrainie pomniki Lenina zaczęto burzyć dopiero po Majdanie? Przecież w latach 2005-2010 rządził prozachodni Juszczenko i dlaczego nie zrobił on dekomunizacji w zakresie tych pomników? Jeszcze rozumiem że na wschodzie Ukrainy nie niszczono pomników, bo tam ludność prorosyjska, ale w takim Kijowie pomnik Lenina był aż do Majdanu. Nie chciano drażnić prorosyjskiej ludności z Krymu, wschodu itp?

A może te wcześniejsze władze przed Majdanem, niby prozachodnie i tak były kontrolowane przez Kreml? Oczywiście nie mowie o ruskim pionku Janukowyczu.
#ukraina #wojna
Pobierz
źródło: comment_16640442919lrU32O3qvdiVClLqp4AR0.jpg
  • 8
@Nateusz1 tuż po rozpadzie ZSRR nie rozliczano się z sowiecką spuścizną, bo upadek był dosyć gwałtowny i nie było większego pomysłu na ukraińską państwowość i tożsamość, zwłaszcza w tak różnorodnym kraju. Tym bardziej, że Ukraina nie miała wcześniejszej bogatej historii państwowości, nie licząc paru efemerycznych tworów po I WŚ.
Były też ważniejsze problemy niż walka z symbolami, wszechobecnymi w życiu większości Ukraińców i wśród których się wychowali.
Na pewno była spora rzesza
@Nateusz1: Zwróć uwagę, że pomniki Lenina zaczęły być niszczone spontanicznie, głównie przez członków nacjonalistycznych organizacji. To nie była polityka państwowa aż do 2015 i przyjęcia tzw. ustaw dekomunizacyjnych. Za Janukowycza ludziom próbującym rozwalać pomniki wodza rewolucji zakładali sprawy karne z paragrafów o terroryzm. A Juszczenko (wbrew uproszczonej narracji przedstawiającej go jako fanatycznego banderowca) próbował prowadzić tak naprawdę politykę "pojednania narodowego": koncentrował się na upamiętnieniu głównie Hołodomoru, próbował robić akcje pojednania weteranów
prezydentem byl Juszczenko, ale mial poniekad zwiazane rece bo np. wiekszosc w Parlamencie Ukrainskim miala partia regionow janukowycza


@naczelnywojarz: To jak jest jest, że większość miała Partia Regionów, a mimo to Ukraina i tak starała się dołączyć do NATO. Nie byli w stanie oni powstrzymać tego procesu?