Wpis z mikrobloga

Mirki co znaja się na teorii #prawo i #zastaw chodzi mi o jedno zdanie z którym chyba nie do końca można się zgodzić..

W przypadku praw zastawniczychnabywca rzeczy obciążonej prawami zastawniczymi **NIE*tekst pochylony*staje się stroną stosunku, z którego wynika zabezpieczona wierzytelność.

tj. inaczej niż w przypadku dożywocia zbycia nieruchomości dotychczasowy nabywca zostaje zwolniony z odpowiedzialności za świadczenia objęte treścią prawa dożywocia należne po zbyciu nieruchomości. Stąd ustawodawca przy prawach zastawniczych wprowadza wyłącznie odpowiedzialność rzeczową nabywcy obciążonej rzeczy. W przypadku dożywocia wprowadzenie w przepisie art. 910 § 2 k.c. odpowiedzialności osobistej nabywcy przesądza o przyjęciu konstrukcji wstąpienia nabywcy z mocy prawa w stosunek dożywocia w zakresie świadczeń objętych treścią prawa dożywocia.

ALE przecież rzecz z zastawem może podlegać sprzedaży zwykłej cywilnej i taki nabywca w efekcie odpowie za te wierzytelności z zastawem?

poza oczywiście nabyciem w egzekucji wtedy zastaw wygasa..

art. 325 kc wskazuje analogicznie że jeżeli wierzytelność z zastawu jest związna z prawem osoby trzeciej zastaw trwa..

#fianse #sadypowszechne #ekonomia
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@lexico: no super to sprawdziłem dawno, ale W przypadku praw zastawniczych nabywca rzeczy obciążonej prawami zastawniczymi NIE staje się stroną stosunku, z którego wynika zabezpieczona wierzytelność

Nie zgodzę się pomijając np. zastaw skarbowy gdzie odpowiada, zajęcie zwykłe

Przecież są sytuacje gdy ktoś nabędzie rzecz z zastawem nie mając nic wspólnego z zastawcą i zastawnikiem i nie wiedzę powodu żeby nie odpowiadał rzeczowo..
  • Odpowiedz
@lexico: może prościej jak mamy użytkowanie wieczyste które ciąży na własności nieruchomości gdzie jedna działka poszła do osobnej księgi wieczystej (zatem są dwie nieruchomości), nie ma wątpliwości że zmiana opłaty za te użytkwoanie wieczyste dotyczy obu nieruchomości, tak samo sprzedaż, hipoteka itd

ale czy tak samo jest z pozycji nabywcy odnośnie rzeczy z zastawem, że w ogóle nie odpowiada nawet rzeczowo za różne zaszłości rzeczy..

nabywca nie wchodzi w wierzytelność
  • Odpowiedz