Wpis z mikrobloga

Hey mirki i mirabelki? W związku z możliwymi wyższymi rachunkami za prąd elektryczny, zastanawiam się nad kupnem energooszczędnego miniPC. Używany miałby być tylko do internetu, filmów, muzyki i youtuba. Do gier natomiast zostawię sobie PC-ta.
Ale nie jestem w stanie powiedzieć, czy wybrane przeze mnie modele, a konkretniej czy ich energooszczędne procesory razem z wbudowanymi procesorami graficznymi poradzą sobie z systemem i z przeglądarką.
A to moje wybrane miniPC-ty
1. AEROFARA Mini PC Windows 10 Pro, mini PC z procesorem 11. generacji N5095
2. Orbsmart AW-13 4K z procesorem Intel N5100
3. AEROFARA Mini PC Windows 11 Pro, 8 GB DDR4 256 GB M.2 SSD z procesorem Intel 11th. Gen 4 rdzenie N5105

Najbardziej podoba mi się Orbsmart, ale może do moich potrzeb wystarczy tylko najtańsza trzecia opcja. Z jednej strony nie chcę przepłacać, ale z drugiej strony chcę móc przez parę lat wygodnie z tego korzystać.

#pcmasterrace #minipc
Chrystus - Hey mirki i mirabelki? W związku z możliwymi wyższymi rachunkami za prąd e...

źródło: comment_1663879197CM0YB55yCTo7OdkoCIIlJx.jpg

Pobierz
  • 16
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@Chrystus: jest to jakaś opcja, tylko jeśli chodzi o energooszczędność to zastanawiam się czy jest sens jak już masz kompa. Po ilu te ponad 1000zł się zamortyzuje. Pamiętaj że PCet też nie ciągnie cały czas takiego samego prądu, przy niskim obciążeniu pokroju YT to pewnie kilkadziesiąt watów. MiniPC spoko i każdy z wymienionych da sobie z tym radę, no tylko jak to ma się amortyzować np 5 lat to nie wiem
@gomjeden: @Odczuwam_Dysonans: Musiałbym znać nowe ceny energii, żeby to przeliczyć. I wiem, że pobór energii zależy od aktualnych potrzeb. Ale jednak jest różnica pomiędzy 37W, a 10-15W. A komputer chodzi u mnie przez ok. 8-7 godzin dziennie. W tym tylko 1-2 godziny to gry.
Te Waty to tylko TDP procesorów, a do tego dochodzi jeszcze karta graficzna, która chodzi nie tylko w grach.
@Chrystus: u mnie pecet (R5 3600, GTX 1080) razem z monitorem, podczas klikania na wykopie, oglądaniu jutubka czy innego filmu, ciągną okolice 170 W. W grach nie zaobserwowałem więcej jak 400 W. Wg kalkulatora Tauronu jest to koszt rzędu 11 groszy za godzinę (lub 26 groszy gdy gram).

Zakładając, że komp jest uruchomiony przez 8h, z czego 2h gier, wychodzi 35 PLN miesięcznie.
@Chrystus: Koledzy wyżej mają rację. Raczej nie ma sensu, jeżeli kompa nie masz odpalonego 24h na dobę. Przy normalnym użytkowaniu (internet, video, muzyka) nawet jakiś potworek z RTX-em nie będzie ciągnął tyle prądu by uzasadnić zakup takiej skrzyneczki.
@Chrystus: Komputer i5-6500 + RX 470, 3 dyski, monitor 24" - praca w przeglądarce lub coś podobnego - zużycie jest na poziomie od 50 do 70W (mierzone przelotowo na gniazdku).

Zakładając, że zejdziesz o połowę, to masz 8 * 30 * 30W = 7,2kWh; 7,2 kWh * 0,85 zł = 6,12 zł /msc
20 lat żeby to się zwróciło.
@Chrystus: nie licząc monitora i używając poboru z testów w idlu (12400+3060) : 70W, powiedzmy nawet 90W załóżmy +75W na niekorzyść standardowego pc. Przez 8h to daje 0.6kWh więcej.

rok ma 8760 godzin i jakby działało 24/7 przez ten rok to by był 657kWh więcej. jaka musi być cena kWh aby się zwrócił koszt 1400zł w ciągu 2 lat?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Chrystus: no ale napisałeś że grasz 1-2 godziny dziennie, a gdzie dalej nie powinieneś do tego dobijać, to dalej TDP, taka oszukana wartość graniczna jeszcze do tego różnie interpretowana przez producentów.
No ale dobrze, załóżmy że oszczędzasz nawet 200W dziennie. Czyli co 10 dni 2KWh, czyli 1,32zł jak teraz patrzę na średnią cenę. Czyli koło 50zł w roku. Niech cena wzrośnie dwukrotnie. Masz stówę, a, miej dwie stówy rocznie biorąc pod
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Chrystus: to już mi się wydaje mieć więcej sensu, ewentualnie może poszukać jakiego poleasingowego lapka z niskonapięciowym prockiem? Wtedy masz wartość dodaną bo i to bierze mało prundu, i masz lapka w razie potrzeby ;)
@Chrystus: To nie sticka ale w tej cenie to ja bym brał mi boxa. Np: https://www.avans.pl/telewizory-i-rtv/blu-ray-dvd-nagrywarki/odtwarzacze-multimedialne/odtwarzacz-multimedialny-xiaomi-mi-box-s-smart-tv-czarny?utm_source=Ceneo&utm_medium=cpc&utm_content=893235&utm_campaign=2022-09&utm_term=Odtwarzacze-multimedialne&ceneo_spo=false&ceneo_cid=27100e40-3f7b-d06c-e672-d28c63690518 4K obsługuje jak masz telewizor/monitor dość spoko ma opinie. Sam się kiedyś za nim rozglądałem, ale wtedy to poniżej 200zł kosztował :/ Albo opcja z chromecastem, bo neta na miboxie to raczej średnio się przegląda, typowo sprzęt pod netflix/YT.
@Chrystus Jeśli na obecnym PC tylko internet przeglądasz to też przecież duzi prądu nie weźmie. PC bierze prąd tyk cpu i gpu są mocno obciążone. Skoro ich nie obciążasz to masz mały pobór.
Zmiana bez sensu. Realnie niewiele ci to są a tylko kasę wydasz.
@Purpleintime: @Odczuwam_Dysonans: Wiem, że istnieją sposoby, by wgrać Firefoxa i inne przeglądarki do miBoxa, ale te 2GB RAM-u mnie zniechęciły i zacząłem się interesować PCStickami i PCBoxami.
Wiem, że różnic w wykorzystaniu prądu będą niewielkie, chociaż nie sądziłem, że aż tak niewielkie. Jednak miała to być inwestycja na lata. A poza tym przyznaję, że jestem po trochę geekiem, ale nie aż takim, by kupować niepotrzebny sprzęt.
Ostatecznie chyba jednak skuszę