Wpis z mikrobloga

Widzę dużo pretensji i hejtu na tzw. casting przy wynajmie mieszkania.

Proszę powiedzcie mi, czy wy byście wynajęli byle komu mieszkanie które jest warte 500-700 tys?
Czy nie interesuje was kim jest ta osoba, gdzie pracuje, czy na pewno ma z czego spłacać czynsz?
Czy nie będzie tam nagle mieszkać 6 osób zamiast 2? Czy nie będzie tam imprez 4 dni w tygodniu i jarania zielska?
Jak bierzecie coś na raty, to na gębę bo powiedzieliście że chcecie, czy jesteście weryfikowani ?
A jak bierzecie kredyt hipoteczny, to w jeden dzień, czy sprawdzane jest wszystko od a do z?

No i następnie - co zrobilibyście gdyby najemca po 1-2-3 miesiącach przestał płacić?
Przyszlibyście z karkami?
Nie płacili mu za prąd i media?
Zmienilibyście zamki?

Słucham was. #mieszkanie #nieruchomosci #wynajem
  • 79
  • Odpowiedz
@suqmadiq2ama: tylko Ci ktorzy nie zamierzaja placic, maja wpisy w KRD/BIG juz zazwyczaj jakies, bo niepłacenie to jest ich styl życia ;) a wtedy np agencja, jesli sprawdza te bazy, od razu to wyłapie. Dlatego ponownie to powiem - dla wynajmujacego agencja jest gwarancja minimalizowania ryzyka - nie sciaga 100% ryzyka oczywiscie.
  • Odpowiedz
Dlatego to beznadziejny biznes


@suqmadiq2ama: pochwal się swoim? Świecenie po oczach migomatem? Samo zdrowie, ile tam zarobisz? XD Śmiejesz się z ludzi na widlakach, a sam spawasz w syfie XD

@Kiedysbedeczerwonka: No musiałbym mieć 10 mieszkań spłaconych żeby wyjść lepiej więc he? Jak spędziłeś wakacje w tym roku bo ja od kwietnia sobie finansuje swoje
  • Odpowiedz
@KromkaMistrz: Z castingami na lokatora i systemem referencji/poleceń wystawianych lokatorom spotkałem się po raz pierwszy w Norwegii. Do tego kaucja = 3x czynsz i często konieczność pokazania 3 ostatnich odcinków wypłaty. Na początku mnie to zszokowało, ale potem zacząłem dostrzegać pozytywy. Sprawdzanie jest nieco zawsztydzające dla potencjalnego lokatora, ale pozwala na budowanie relacji na zaufaniu. Wlasciciele nie #!$%@?ą się nigdy z kontrolami, póki jest spokój i płacone to nie ma
  • Odpowiedz
@KromkaMistrz: ale chyba rozmawiamy o rynku polskim, nie? z Szanownym Panem Norwegiem może i nie było by problemu, ale polski janusz po dostaniu takiej kwoty będzie się nogami i rękami zapierał, by coś dla siebie zgarnąć. jeszcze raz - zejdź na ziemię ()
  • Odpowiedz
@314159: ale ja nikomu w Polsce nie polecam brania 3x kaucji. czy ileś. Zawsze 1x kaucji i dobre sprawdzenie najemcy. Jedyne sytuacje gdy braliśmy 1.5 lub 2x czynszu kaucji, to gdy były mieszkania po 15-18 tys/m2 - wtedy nawet i 3x jest uzasadniona. Ale to już mieszkania w segmencie premium. Normalnie jestem za 1x czynszu kaucji.
  • Odpowiedz
Może gdyby było w Polsce prawo pozwalające nieuczciwego lokatora wyrzucić legalnie jeśli nie płaci/niszczy, to może nie byłoby potrzeby szukania dodatkowych rozwiązań typu kaucje x3, castingi czy inne pierdoły. Rozumiem, że ludzie się boją zwłaszcza teraz kiedy realnie społeczeństwo ubożeje.
  • Odpowiedz
@KromkaMistrz: Wynajmujący może zrobić casting, najemca może to olać i poszukać innej oferty, luzik.

Zgadzam się że rynek mieszkań w Polsce jest nieuregulowany, ale dla mnie patologią jest że nieruchy stały się aktywem spekulacyjnym i takim docelowym 'goto' jak ktoś ma trochę gotówki/zdolność kredytową, bo przecież risk free i zawsze rosną.

Dobrze, że można w końcu powiedzieć że to nie jest biznes risk free.

Idealnym wariantem by było gdyby regulacja
  • Odpowiedz
wynajmujący musiałby grubo płacić za pustostan, żeby pobudzić konkurencyjność i ceny, a wynajmujący za niepłacenie / niszczenie mógłby po jakimś czasie zostać eksmitowany itp.


@bzyku95: równość wtedy jak osoba po 18 rż mieszka ze starymi i płaci bykowe
  • Odpowiedz
@314159: jak się nie podoba to kup sobie mieszkanie i nie szukaj wynajmu.

Normalne, że jak nieruchomości stały się więcej warte, to i pojawi się więcej opcji zabezpieczania wynajmu. Mieszkanie warte 500k wynajmuje się dajmy na to za 3k miesięcznie, więc to nawet nie 1% jego wartości - normalne, że właściciel chce zabezpieczyć swój majątek.
  • Odpowiedz