Wpis z mikrobloga

Jaki agregat prądotwórczy kupić? Awaryjnie do domku jednorodzinnego i na kemping.

Nigdy nie miałem do czynienia z agregatami, więc chętnie poczytam wasze przemyślenia. Raczej myślałem o hybrydowym benzyna+gaz.

Mam dwa typy:
Mniejszy - https://allegro.pl/oferta/agregat-pradotworczy-inwertorowy-ks-2000ig-s-lpg-12175240453
Większy - https://allegro.pl/oferta/agregat-pradotworczy-hybrydowy-ks-5000e-g-11828163769

Mały:
- waży tylko 19kg, więc da się go realistycznie samemu przenieść z miejsca na miejsce
- jest dosyć cichy (62 dB Lpa 7 m)
- bardziej nadaje się na kemping, ale domek również powinien uciągnąć

Większy:
- nie ma kółek, a waży więcej niż ja (77kg), więc może być problem z mobilnością, no ale z drugiej strony będzie albo stał stacjonarnie w domku, albo jeździł w samochodzie, więc nie wiem czy musi być aż tak mobilny?
- trochę głośniejszy
- większy zbiornik i spory zapas mocy

W domku by zasilał głównie lodówkę i pompę od kotła węglowego. Więc strzelam że ciągły pobór byłby w okolicy 0.5-1 kW. Więc może faktycznie nie jest potrzebny aż tak duży agregat? Ale jednak większy zbiornik by się przydał. Gdyby agregat miał pracować całą noc to ten mały raczej by nie dał rady.

Czy da się gdzieś znaleźć minimalną moc z jaką takie agregaty mogą pracować?

#pytanie #pytaniedoeksperta #kemping #podroze #dom #agregat
  • 10
W domku by zasilał głównie lodówkę i pompę od kotła węglowego.


@Gumaa: Co jeszcze chcesz zasilić?

Obliczając potrzebną moc agregatu, podstawą jest moc rozruchowa - moc z tabliczki znamionowej.
Po zsumowaniu zapotrzebowania urządzeń wyjdzie ci wartość mocy, jaka jest potrzebna.
Odbiorniki w momencie rozruchu, często mają 3-krotnie większe zapotrzebowanie na energię niż w czasie pracy. (lodówka, pralka) Dlatego taką wartość przyjmujemy do określenia mocy agregatu.
Następna kwestia. Agregat nie powinien pracować
@powsinogaszszlaja: w domku byłby to agregat typowo awaryjny, więc lodówka i pompa do pieca to są niezbędne rzeczy do zasilenia. Pralkę i sprzęt AGD również byłoby fajnie zasilić, ale to jest ekstra.