Wpis z mikrobloga

Jaką walutę lepiej wymienić lecąc do Turcji?


@Zabi96: ohoo dziś jeszcze nie było codziennego pytania

Walutę w postaci karty płatniczej typu revolut i płacić wszędzie kartą, a tam gdzie się nie da to wyciągać liry z bankomatu. A na zapas jako rezerwę trochę USD lub EUR.

Dolary czy Euro?

Co chętniej przyjmują i czy u nich też jest przelicznik 1 Euro = 1 $?


dla nich to w większości jeden uj,
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Andczej: Mam zarówno Revoulta jak i Zena i tak w 90% płacę w cywilizowanych krajach.
Niestety na miejscu nie zapłacę kartą za wycieczki u lokalsów (nawet Rainbow przyjmuje tylko gotówkę)
Ceny atrakcji turystycznych też w większości są w Euro lub USD i nie chce za każdym razem przeliczać ich na Liry
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Andczej: Pytałem czy wszędzie zapłacę Euro bo jak już wymieniam gotówkę to wolałbym właśnie na Euro.
W Egipcie i Tunezji kręcili nosem na Euro
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@PanAmericana: Bez problemu przyjmują Liry w punktach dla turystów? Wiem że za taksówkę czy w restauracjach zapłacę ich walutą ale będę kupował jakieś nurkowanie czy rejs statkiem
W Egipcie i Tunezji kręcili nosem na Euro


@Zabi96: w którym miejscu? i kiedy? przecież oba kraje już dawno przestawiły się na europejskiego klienta płacącego w EUR, z ruskiego klienta mającego USD.
Ja w Marsa Alam operuje głównie EUR.

Pytałem czy wszędzie zapłacę Euro bo jak już wymieniam gotówkę to wolałbym właśnie na Euro.


tego ci nikt nie zagwarantuje, bo jeśli dany rejon jest bardziej rosyjski to pewnie wolą USD
@panzmarszrutkiwbiszkeku: wiesz jak to zazwyczaj wygląda? chcą ale jak pokażesz że masz tylko eur to zmieniają zdanie bo wolą sprzedać niż żebyś poszedł dalej

Egipt zmienił się z USD na EUR kilka lat temu kiedy to przestali ruskie latać, a kraje europy zachodniej częściej zaczęły latać do Egiptu, czy chcieli czy nie musieli bo ten turysta miał tylko EUR przy sobie.
@panzmarszrutkiwbiszkeku: nie no jasne ja to rozumiem, ale tylko informuję że zazwyczaj da się, a zwłaszcza teraz po COVID kiedy każdy grosz im potrzebny

w Marsa Alam euro jest mile widziane i normalnie akceptowane

Dobra Panie Andrzeju, widzę, że latasz tam częściej więc możliwe, że masz rację.


to prawda, bywam co roku lub nawet kilka razy w roku i opieram to w 100% na swoim doświadczeniu
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@panzmarszrutkiwbiszkeku: @Andczej: nie mówię że się nie da zapłacić w Euro.
Byłem w 2018 w jakiejś pipidówie koło Safagi i próba płacenia Euro kończyła się przeliczaniem USD na Eurasy z zaokrąglaniem kwot do góry na niekorzyść Euro
Teraz jak kursy się wyrównały i są wymienne niemal 1:1 jest pewnie dużo łatwiej, ale nie powiedziałbym że jest to bez problemu bo dosłownie wszędzie ceny są podane w USD
Euro i liry polecam :) jestem aktualnie w Alanyi i tymi walutami operuje plus dodatkowo karta Revoluta. Wcześniej polecam pytac o cenę w lirach i samemu ja przeliczać na euro, bo niektorzy oszukują
@Zabi96: od ponad tygodnia przejechałem po Turcji 1500km, gdzie mogę płacę revolutem i mam jakieś -+400 lir w gotówce. Jeszcze nikt nie chciał ode mnie żadnego euro/dolar.
A nie, raz byłem w jakimś turystycznym miejscu i dostałem menu po angielsku z cenami w euro, ale wtedy szybko się stamtąd ewakuowałem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Zabi96 ja brałem trochę euro, bo tak mi Turcy polecali. Jednak wszędzie, absolutnie wszędzie dało się płacić lirami, nawet jak ceny podawali w euro :) dodatkowo, w 99% miejsc można płacić kartą (nawet na straganach). Więc połączenie Revolut / Zen + wypłacanie z bankomatu siana na bieżąco to najlepsza opcja. Bankomatów też nie brakuje, zawsze znajdzie się jakiś w promieniu kilkuset metrów.