Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
Jaką rolę ma intuicja w poznaniu matematyki.

Ilekroć czytam książki matematyczne mam wrażenie że one pomijają coś, jakby co drugie słowo. Sam fakt w podręcznikach i książkach formalnych, że używa się określeń: "należy zauważyć", "można zauważyć" itp.

Jaka jest relacja między intuicją i formalizmem i czy brak nadprzyrodzonej intuicyji matematycznej skreśla taką osobę w nauce #matematyka ?

Ostatni screen w komentarzu chyba najciekawszy.
#filozofia
pyroxar - Jaką rolę ma intuicja w poznaniu matematyki.

Ilekroć czytam książki matema...

źródło: comment_1663451516RaaxRBEwdblGZbdnQcf5Q9.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
@pyroxar: ogólnie przekazywanie informacji zależy od tego zjawiska "nadawania na wspólnej fali". Jak człowiek z człowiekiem nadaje na tej samej fali ro będzie im się super gadało pisało i podobne rzeczy będą lubić. Podobne jest to trochę do kodowania strony HTML czyli u nas polski jest utf-8. Jak odbiorca nadaje w innym kodowaniu to szansa że informacja w pełni dotrze do odbiorcy jest.. no średnio albo i gorzej. Książki tak
  • Odpowiedz
Ilekroć czytam książki matematyczne mam wrażenie że one pomijają coś, jakby co drugie słowo.


@pyroxar: no bo pomijają. Zakładają jakieś intuicje czytelnika, choćby podstawowe, typu, że 2+2=4. Bardzo nie lubiłem wykładów na studiach, gdzie profesorowie "machali rękami", odwołując się do swoich intuicji. Ja nie byłem na ich poziomach abstrakcji, więc nie dosyć, że nic nie rozumiałem, to jeszcze nie mogłem odwołać się do jakichś notatek. Wolałem wykłady, w których profesorowie
  • Odpowiedz