Wpis z mikrobloga

#budujzwykopem
#budowadomu
#nieruchomosci

Co w aktualnej sytuacji polecacie do ogrzewania nowego domu: gaz czy PC? Pierwotnie miałem mieć PC (powietrze) a gaz ciągnięty tylko do kuchenki + na dachu i na działce jest miejsce na FV. Ogrzewanie podłogowe praktycznie po całości, rodzina 2 +2, zużycie prądu nie wiem, ale raczej duże.
  • 13
o w aktualnej sytuacji polecacie do ogrzewania nowego domu: gaz czy PC? Pierwotnie miałem mieć PC (powietrze) a gaz ciągnięty tylko do kuchenki + na dachu i na działce jest miejsce na FV. Ogrzewanie podłogowe praktycznie po całości, rodzina 2 +2, zużycie prądu nie wiem, ale raczej duże.


@as99: PC, gaz nie ma sensu jak to jest nowy dom. Za parę lat gaz i tak wyleci z Europy o czym można
@ksiak: @as99: Zależy ile inwestor ma $ i czego wymaga.
Przykład (kiedyś przeliczałem dla siebie i wyszło mniej więcej tak:)
PC powietrzna - koszt inwestycji 30k -> eksploatacja 1300zł
PC gruntowa - koszt inwestycji 60k -> eksploatacja 800zł

Różnica w eksploatacji w różnych wariantach była na poziomie ok 500/600zł sezon.
Inwestycyjnie sie różnica nie opłacała.

No i nikt nie wspominał, że źródło dolne należy odnowić po 10 latach (wymiana glikolu).
PC powietrzna - koszt inwestycji 30k -> eksploatacja 1300zł

PC gruntowa - koszt inwestycji 60k -> eksploatacja 800zł


@Skwarek85: w jakim okresie czasu liczona eksploatacja, czy zostały uwzględnione podwyżki/inflacja?
@ksiak: Liczone w 2019r.
Jak inflacja/podwyżki wpływają na dysproporcje możesz sobie wyliczyć procenotowo. Różnica w kwocie inwestycji w stosunku do ekspolatacji zrówna się po około 25 latach. Czyli wyjdzie na 0. O ile nie zaliczy żadnej awarii czy nie wyda na przeglad.

Czas sobie policz wg rocznego zużycia. Bedziesz wiedział po ilu latach różnica w CKP (całkowity koszt posiadania) zrówna sie do tego samego poziomu. Potem sobie możesz rozbudowywać scenariusze inflacyjne,
Jak inflacja/podwyżki wpływają na dysproporcje możesz sobie wyliczyć procenotowo. Różnica w kwocie inwestycji w stosunku do ekspolatacji zrówna się po około 25 latach.


@Skwarek85: no raczej nie. Bo jak ktoś zainstalował rok temu PC gruntową to już nie będzie miał zwrotu w ciągu 25 lat tylko po podwyżkach planowanych w styczniu, może to być już 10 lat nawet.
@as99: A opłaca Ci się ciągnąć gaz do samej kuchenki? Serio pytam bo nie orientuje się jakie to są teraz koszty.

Bo co do eksploatacji to chyba są porównywalne koszty jak uwzględnić wszystkie opłaty stałe za gaz (niezależne od zużycia)
Jak ktoś zainstalował rok temu PC gruntową to na grzyba mu liczyć teraz co by było jakby wział wtedy PC powietrzną?


@Skwarek85: bo to pokazuje ile warte są często te obliczenia bo sytuacja się zmienia. Teraz już wiemy że prąd będzie super drogi zatem to się bardzo będzie opłacać.
@ksiak: Tak tak... już widzę, jak podwyżka ceny prądu 200% przekłada sie na skrócenie czasu zwrotu w poniesionych wydatkach w różnicy miedzy zakupem pompy gruntowej a potwietrznej.

Możesz sobie sam policzyć ale masz tu przykład:
PC powietrzna zużywa 2000kW
PC gruntowa zużywa 1600kW
koszt 1kW - 0,7zł

PC P - 1400zł
PC G - 1120zł
różnica - 280zł na korzyść PC G

Zakup PC P - 30 000zł
Zakup PC G
@mentari: sam nie wiem co z tą klimą, działka jest blisko morza i wysoko (na wzniesieniu), wiatr hula sobie swobodnie. Latem odczuwalna temperatura jest zawsze kilka stopni niższa. Jakbym wziął klimę to chyba raczej do tego, żeby się dogrzać wiosną albo jesienią.
Jak zrobisz podwyżkę 200% to po 54 latach bedzie 0 ( ͡° ͜ʖ ͡°) Przekonałeś mnie


@Skwarek85: ej ale 0.7 to jest teraz dla domów, firmy już mają ponad 2pln i tyle się szacuje dla nas chociaż inne kraje EU mają już prawie 4pln.