Wpis z mikrobloga

Pytanie do mireczkow którzy mają dom z #pompaciepla
Planuje postawić sobie dom w przyszłym roku, około 80 metrów. Myślicie że ta zbliżającą się podwyżka cen prądu sprawi że inwestowanie w pompę będzie nieopłacalne i taniej będzie pójść w gaz?
#dom
  • 8
@AlfredoDiStefano:
1. Nie wiadomo po ile będzie prąd
2. nie wiadomo po ile będzie gaz
3. planuj dom bez kominów za to z rekuperacją, albo went. mechaniczną - o ile nie potrzebuje kominów
4. zdecydujesz się na pompę albo gaz w ostatniej chwili, do gazu zrobisz wylot przez ścianę.
@AlfredoDiStefano: prąd zawsz był wypadkową cen wszystkich innych paliw, dlatego pompa ciepła powinna wychodzić w eksploatacji zawsze taniej niż wszystko inne( powietrzna może wychodzić porównywalnie do gazu jak trafisz na czas kiedy bedzie tani bo piec gazowy może mieć 100% sprawności), ale jak doliczysz inwestycyjne wydatko to decyzja nie jest prosta. Ja mam gruntową ale na Twoje 80m2 to troche jak armata na wróbla
@zibizz1 Ja mam kocioł gazowy jednofunkcyjny zasilany propanem. Powierzchnia domu to109 metrów, jednokondygnacyjny. W zeszłym roku płaciłem 2,20 za litr. W 1 roku zużyłem 1500 litrów i co roku tankuje tyle samo. W tym roku zapłaciłem 3,20 za litr. Mam własną butle, wkopaną.w 2919 za zbiornik na prośbę i kocioł zaplacilem 22 tysiące. Zorientuj się jaki byłby koszt zakupu zbiornika z usługą montażu, zobacz ile kosztuje kocioł ze zbiornikiem na wodę i
@aberracja_chromatyczna: ?? Ja mam gruntową pompe ciepła, powierzhcnia domu ~220 metrów, w zesżłym roku płaciłem za kWh średmnio 43gr, co roku pompa zuzywa równe 4000kWh, z czego 1/3 tgo grzanie cwu przez cały rok. Za pompe i odwierrty w 2017 zapłaciłem ok 50 tys z czego kilkanaście pokryło dofinansowanie. W tym roku prąd w podobne cenie bo zmniejszyli na 5% VAT, a obecnie dokupuje tylkotanią taryfe, przeglądów nie robie.